Vstup výsadkové lodě námořnictva Spojených států Fort McHenry do Černého moře neporušuje ustanovení Úmluvy o režimu průlivů a dalších mezinárodních aktů, informují ruská média s odkazem na zástupce námořnictva USA Jeffrey Dorsey. (Foto: UNN)

„Pravidelně pracujeme v Černém moři v souladu s mezinárodním právem a Konvencí z Montreux a budeme pokračovat," vysvětlil.

Ruské ministerstvo obrany dnes okomentovalo přítomnost vojenské lodi USA v Černém moři. Strážní loď Černomořské flotily Pytlivyj kontroluje aktivity americké vojenské lodi Fort McHenry, prohlásilo ministerstvo.

Výsadková loď námořnictva Spojených států Fort McHenry jako součást 22. námořní expediční skupiny se nachází v Černém moři od 6. ledna. Tisková služba amerického námořnictva uvedla, že vstup do vodní oblasti potvrzuje „bezpečnostní závazek" a posiluje vztahy se spojenci a partnery NATO v regionu.

Dne 25. listopadu minulého roku ukrajinské vojenské lodě Berdjansk, Nikopol a Jany Kapu porušily články č. 19 a č. 21 Úmluvy OSN pro námořní právo a překročily státní hranici RF.

Lodě se dostaly do dočasně uzavřených ruských vod, kde několik hodin prováděly nebezpečné manévry a nereagovaly na požadavky ruských člunů a lodí, které je doprovázely. Nakonec bylo přijato rozhodnutí o použití zbraní. Všechny tři lodě byly zadrženy. 24 námořníků bylo posláno do vazby na dobu dvou měsíců, poté byli námořníci převezeni do Moskvy.