Vědci z Melbournské univerzity dospěli k závěru, že organismus lidí s dobrou imunitou dokáže samostatně zvládnout koronavirovou infekci. Výsledky jejich výzkumu jsou zveřejněny v magazínu Nature Medicine. (Foto: AF.mil)

Objektem výzkumu byla 47letá obyvatelka čínského Wu-chanu, která zavítala do Austrálie a byla později hospitalizována se symptomy COVID-19: slabostí, dušností, suchým kašlem a zvýšenou teplotou. Vědci připomněli, že pacientka neměla patologické choroby a škodlivé zvyky.

V nemocnici ženě nedávali antibiotika, ani protivirové přípravky. Jedinou léčbou byla nitrožilní infúze tekutiny na podporu vodní bilance v organismu.

Pacientka se za dva týdny uzdravila. Rozbor krve ukázal zvýšené množství buněk imunitního systému, což je příznačná reakce organismu v boji s obyčejnou sezónní chřipkou.

„Náš průzkum svědčí o tom, že nehledě na to, že COVID-19 je způsoben novým virem, mají původně zdraví lidé při uzdravení stabilní imunitní reakci podobnou jako při chřipce,“ sdělila jedna z autorů výzkumu Catherine Kedzirska.
Vědci poznamenali, že tento případ je závažným krokem k pochopení procesů uzdravení, a výsledky průzkumu se dají použít na zdokonalení způsobů léčby choroby.

Světová zdravotnická organizace vyhlásila 11. března epidemii nové koronavirové infekce způsobující chorobu COVID-19 za pandemii.

Zdroj:  nature.com