Konfiskace přicházely do módy ještě před tím, než Obama začal mluvit o zmražení bankovních účtů a Putin hrozit zabavováním majetku cizích investorů. Guvernér České národní banky Miroslav Singer Lidovým novinám nedávno řekl, že by pro něj bylo ideální moci v případě krize některé evropské bankovní skupiny, která má v Česku dceru, zahraniční vlastníky z české dceřiné společnosti vytlačit. Uvedl, že ČNB by takovou společnost zachránila na vlastní účet a pak ji někomu prodala. Slova „konfiskace“ a „znárodnění“ nepoužil, ale klidně by se použít dala.


Singerovo vyjádření může mít potenciálně daleko větší význam než přes noc provedená 5% devalvace koruny (což byla samozřejmě rovněž forma konfiskace), ale sotvakdo si ho všiml. Média o něm v podstatě nereferovala. Když jsme tak ve Final Wordu učinili my, jeden čtenář nám napsal, že by cizím vlastníkům ztráta bank jenom patřila, když z České republiky ve formě dividend vytáhli tolik peněz.

Před konfiskacemi majetku varujeme od roku 2005, kdy jsme se této otázky poprvé dotkli ve Final Wordu. U podobných věcí je vždy lepší postupovat při určování časových rámců dost opatrně, nicméně v jistých kruzích vládne rostoucí strach, že den konfiskací nadejde spíš dříve než později. Někteří klienti banky HSBC ve Spojeném království dostali v lednu jeho ochutnávku, když jim bez uspokojivého zdůvodnění nebylo dovoleno vybrat si „velké“ množství hotovosti z účtů. Uvozovky jsou u slova „velké“ proto, že dotčené obnosy byly jen v řádu tisíců liber.

Nedůvěra vůči bankám a vládám v střednědobém či dlouhodobém horizontu je asi nejlepším důvodem, proč si vyprázdnit účet, avšak v den zůčtování ho banky pravěpodobně nepřijmou. Na rozdíl od jiných nebudeme rok 2014 označovat za „rok konfiskací“, ale určitě jde o rok, kdy budeme muset akceptovat, že na konfiskace je třeba se připravit.

Erik Best

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .