HARARE, Zimbabwe (KAP) – Na rušném trhu v chudinském městečku u Harare měl tento týden Nyasha Ndou masku v kapse, zatímco stovky dalších lidí, většinou bez masek, se přetahovaly o ovoce a zeleninu vystavené na dřevěných stolech a plastových plachtách. (Foto: Flickr)

Stejně jako ve většině zemí Zimbabwe i zde koronavirus rychle ustupuje do pozadí, protože se vrátila politická shromáždění, koncerty a domácí setkání.

„Covid-19 je pryč, kdy jste naposledy slyšeli o někom, kdo zemřel na covid-19?“ ptají se lidé.

Ndou řekl: „Ta maska je na ochranu mé kapsy,“ dodal.

„Policie požaduje úplatky, takže když se nepohybuji s maskou, přicházím o peníze.“

Když se koronavirus loni poprvé objevil, zdravotníci se obávali, že covid-19 zachvátí celou Afriku a zabije miliony lidí, tento katastrofický scénář se v Zimbabwe ani na většině kontinentu zatím nenaplnil.

V Africe se však děje něco „záhadného“, co vědce mate, uvedl Wafaa El-Sadr, vedoucí katedry globálního zdraví na Kolumbijské univerzitě. „Afrika nemá vakcíny a prostředky na boj s covid-19, které mají v Evropě a USA, ale zdá se, že se jim nějak daří lépe,“ řekla.

V Africe je očkováno méně než 6 % lidí. WHO ve svých týdenních zprávách o pandemii již několik měsíců označuje Afriku za „jeden z nejméně postižených regionů na světě“.

Několik studií zkoumá, zda to nelze vysvětlit jinak, včetně genetických příčin nebo dřívější infekce parazitárními chorobami.

Christian Happi, ředitel Afrického centra excelence pro genomiku infekčních nemocí na Redeemer’s University v Nigérii, uvedl, že úřady jsou zvyklé potlačovat epidemie i bez vakcín, a připsal to na vrub rozsáhlým sítím komunitních zdravotníků.

„Není to vždy o tom, kolik máte peněz nebo jak sofistikované jsou vaše nemocnice,“ řekl.

„Myslím, že v Africe existuje odlišný kulturní přístup, kdy tyto země přistupují ke covid-19 s pokorou, protože zažily věci jako ebola, dětská obrna a malárie,“ řekl Sridhar.

Údaje WHO ukazují, že počet úmrtí v Africe tvoří pouhá 3 % z celkového počtu úmrtí v celosvětovém měřítku. Pro srovnání, úmrtí v Americe a Evropě představují 46 % a 29 %.

V Nigérii, nejlidnatější africké zemi, vláda dosud zaznamenala téměř 3 000 úmrtí mezi 200 miliony obyvatel. Spojené státy zaznamenávají tolik úmrtí každé dva až tři dny.

Nigerijci jako Opemipo Are, 23letý mladík z Abuji, pociťují díky těmto nízkým číslům úlevu. „Říkali, že na ulicích budou mrtvá těla a podobně, ale nic takového se nestalo,“ řekla.

Dopad koronaviru byl mimo Afriku poměrně slabý také v chudých zemích, jako je Afghánistán, kde odborníci předpovídali, že propuknutí nemoci uprostřed probíhajícího konfliktu bude mít katastrofální následky.

Hashmat Arifi, 23letý student v Kábulu, uvedl, že již několik měsíců neviděl nikoho v masce, a to ani na nedávné svatbě, které se zúčastnil spolu se stovkami hostů. V jeho univerzitních třídách běžně sedí více než 20 studentů bez masek v těsném sousedství.

Zdroj: news.yahoo.com