Jednostraníci britské premiérky Theresy Mayové získali dostatečné množství hlasů, aby mohli zahájit úkony na její odvolání, uvádí Sky News.

Podle zdroje hlasování o vyslovení nedůvěry pravděpodobně proběhne v nejbližší době.

Do rezidence Mayové byli předvoláni poslanci, kteří odpovídají za disciplínu během hlasování o klíčových otázkách.

Podle stanov vládnoucí Konzervativní strany může být procedura zahájena v případě, kdy minimálně 15 % poslanců (48 lidí) odešle dopis o ztrátě důvěry vůči premiérce.

Trump kritizoval Mayovou

Americký prezident Donald Trump se v telefonickém rozhovoru během letu do Paříže vyslovil kriticky na adresu premiérky Velké Británie Theresy Mayové, oznámil list The Washington Post.

Podle informací listu během letu do Paříže v pátek zatelefonovala Mayová Trumpovi na palubu prezidentova letadla, aby mu poblahopřála k výsledkům voleb, Trump na to ale reagoval výbuchem nespokojenosti.

Ostře zkritizoval Mayovou za to, že Velká Británie nevyvíjí podle jeho názoru dostatečná úsilí k zadržování Íránu. Vyptával se jí také na brexit a postěžoval si na nespravedlivé podle jeho názoru obchodní smlouvy s evropskými zeměmi, uvádí se ve zprávě.

WP s odvoláním na americké a evropské úředníky podotýká, že Mayová narážela již dříve na hrubé chování ze strany Trumpa, tentokrát ale byli její poradci nemile překvapeni jeho obzvláště špatnou náladou.

List dodává, že americký prezident měl špatnou náladu v průběhu celé návštěvy Paříže. „Cesta ho rozčílila. Nemůže se dočkat určitých změn," uvádí WP slova vysoce postaveného úředníka Bílého domu.

Zdroj: wp.com