Přítomnost syrských protiletadlových raketových systémů S-300 „zkomplikuje život Spojených států a Izraele,“ píše The National Interest.

Dříve odborníci poznamenali, že systém protivzdušné obrany znemožní izraelské armádě volně provádět operace a utočit na Sýrii, jak se to dělo předtím.

Letecké síly Izraele jsou však vyzbrojeny stíhačkami páté generace F-35, které mohou „porazit" S-300 kvůli „své neviditelnosti" vůči ruským komplexům, píše list.

„Jednou z priorit F-35 bylo od samého počátku potlačování a zničení pokročilých nepřátelských systémů protivzdušné obrany. F-35 budou stále více hrozivou zbraní po následných aktualizacích systémů Block 3 a instalacích softwarových a hardwarových konfigurací Block 4," uvádí článek.

Zároveň neexistuje žádná záruka, že stíhačky nebudou sestřeleny S-300. Kromě toho je velmi nepravděpodobné, že se Izrael pokusí zasáhnout samotné systémy protivzdušné obrany.

24. září Rusko s cílem zvýšit bezpečnostní úroveň své armády přemístilo do Sýrie protiraketové systémy S-300.

2. listopadu média zaznamenala, že izraelské letectvo neútočí na Sýrii od okamžiku, kdy tam byly přemístěny komplexy S-300.

Zdroj: ni.com