Premiér Andrej Babiš na nedělní večerní tiskové konferenci po jednání vlády oznámil, že Česko bude od nedělní půlnoci v karanténě. Česká vláda chce novým opatřením omezit šíření nového typu viru, kterým je v Česku aktuálně nakaženo 293 osob.

Česká vláda vyhlásila karanténu na celou republiku. Podle usnesení bude karanténa v Česku platit od pondělí 16. 3. do 24. 3. 6:00. Obecně platí zákaz volného pohybu osob na území ČR, v usnesení je několik výjimek.

Lidé mohou cestovat do zaměstnání, výjimka se týká i nutné cesty za rodinou, návštěva lékaře nebo obstarání základních životních potřeb. Vláda také odložila senátní volby.

„Na minimum se snažíme omezit mezilidský kontakt. Není to zákaz vycházení ani domácí vězení,“ uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček.

„Saháme k tomuto opatření ve chvíli, kdy jsme přesvědčeni, že to ještě může něco změnit,“ dodal Hamáček.

Lidé by podle nařízení vlády měli v obchodech nebo na poště udržovat odstup nejméně dva metry a upřednostnit bezhotovostní platební styk. Obchody by jim měly k tomuto zajistit podmínky.

„Na základě tohoto dokumentu prominu pokuty za zpožděné daňové přiznání,“ oznámila na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová. Z tohoto vyplývá, že fyzické i právnické osoby tak mohou podat daňová přiznání až do 1.7. 2020. Státní správa bude podle ministryně méně přísná u promíjení problémů příslušenství daně.

„Další vlna EET se neodsouvá, ale po dobu tří měsíců bude toleranční období, kdy nebudou ukládány sankce,“ uvedla Schillerová.

Aktuálně je v ČR 293 potvrzených případů nakažených osob, celkově bylo provedeno 4065 testů