Právní služba Evropské komise údajně dospěla k závěru, že český premiér Andrej Babiš nadále kontroluje Agrofert, čímž porušuje české a evropské právo. Kvůli tomu hrozí, že čeští daňoví poplatníci budou muset do Bruselu vrátit miliony eur.

Z důvěrného dokumentu právníků Evropské komise citují novináři britského deníku Guardian a francouzského listu Le Monde. Podle dokumentu je Babiš ve střetu zájmů, neboť jako aktivní politik má vliv na rozdělování evropských fondů, ze kterých čerpá firma Agrofert.
Dokument tak dává za pravdu organizaci Transparency International, podle níž Babiš nadále Agrofert kontroluje, přestože ho převedl do správy svěřeneckých fondů. České republice tak hrozí, že bude muset vrátit alespoň část z 82 milionů eur (2,1 miliardy korun) dotací, které v tomto roce získala z rozpočtu EU.

Přitom je možné, že částka může být nakonec mnohem větší, neboť podle právní služby Babiš mohl být ve střetu zájmů již od té doby, co se stal ministrem financí, kdy v roce 2013 jeho hnutí ANO uspělo v parlamentních volbách.

Samotné zjištění právní služby nenese žádné důsledky, ale Evropská komise se jejími závěry obvykle řídí. Svá zjištění právníci rovněž předali i Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který vloni uvedl, že se Babiš mohl dopustit podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Český premiér veškerá podezření odmítá. Tvrdí, že svěřenecké fondy nekontroluje.

„V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám, nemám na to ani čas, naplno se věnuji práci premiéra, často i 18 hodin denně. Každý, kdo se podívá, co všechno dělám, to pochopí," cituje Babiše portál Novinky.cz.

Opozice již uvedla, že se jedná o ostudu a chce, aby Babiš rezignoval. Podle předsedy Petra Fialy Babiš ohrožuje ústavní funkce premiéra a pověst České republiky.

Zdroj: snews.com