Bílý dům se bojí, že Moskva může pomoci Teheránu obejít americké sankce prodejem íránské ropy, píše Financial Times s odkazem na zdroj v kanceláři prezidenta Trumpa.

„Doporučil bych Rusku, aby o tom ani nepřemýšlelo. Protože v nejlepším zájmu Ruska je neusnadňovat obcházení amerických sankcí vůči Íránu," řekl agenturní zdroj.

Před tím bylo uveřejněno, že Rusko může zahájit nákup ropy od Íránu s cílem následujícího prodeje, aby umožnilo Teheránu překonat ekonomická omezení ze strany USA.

Podle mediálních informací mechanismus obcházení schválilo vedení RF, Íránu a Turecka 7. září na třístranném summitu v Teheránu.

USA od sedmého srpna opět zavedly část omezujících opatření proti Íránu. Podstatnější z nich, které se dotknou vývozu ropné produkce, začnou platit pátého listopadu.

Evropská unie neuznává opakované zavedení amerických sankcí a nedovolí evropským společnostem je plnit, ale společnosti v EU stejně de facto ruší byznys s Íránem, neboť se obávají sekundárních opatření Washingtonu. USA informovaly o tom, že jejich cílem je absolutně zrušit vývoz ropy z Íránu.

Zdroj: ft.com