Jak informoval New York Times (NYT), ve středu byli na Aljašce krátce po očkování vakcínou z firmy BioNTech v Mohuči postiženi nebezpečnými vedlejšími účinky jedna ošetřovatelka a jeden ošetřovatel. Museli být hned ošetřování na jednotce intenzivní péče. (Foto: ABEL F. ROS)

Přesto očkování pokračuje dál a nemocnice informovala média, že to nebylo nic mimořádného a že informaci dala do tisku jen z důvodů transparence.

Tato výpověď je však v rozporu s tím, co řekl mluvčí nemocnice: "Ošetřovatelka je středního věku, nikdy netrpěla na žádné alergie a byla okamžitě po očkování postižená anafylaxí, na obličeji a na těle se jí vyhodilo množství vyrážek, nebezpečně se jí ztížilo dýchání a srdce jí začalo nepravidelně bít .

Na jednotce intenzivní péče strávila celou noc. Stav se jí částečně zlepšil až na druhý den. Ale večer opět přišlo ke zhoršení a musela strávit na oddělení i další noc. "

V souvislosti s tímto očkováním může přijít k silnému anafylaktickému šoku, který může životu ovlivnit dýchání a krevní tlak.

Vakcína z firmy BioNTech, na níž připuštění už netrpělivě čeká i EU, obsahuje molekuly názvu polyethylenglykol (PEG), které stabilizují mikroskopické bublinky, obsahující mRNA vakcínu a ty jsou iniciátory nebezpečných alergických reakcí.

Hlavní součástí PEG molekul je ethylenoxid, který je vysokootravný, poškozuje genom, je i rakovinotvorný av případě těhotenství je škodlivý plodu v děloze.

Jsou to syntetické látky, které narušují tělu vlastní obranné mechanismy, takže může dojít k nepříjemným a bolestivým reakcím pokožky, jako např. neurodermitida, nejednou se dostaví podráždění sliznic a očí, bolesti hlavy a nevolno – až ke zvracení.

Případy jako na Aljašce nejsou však žádnou výjimkou – i Kanada a Velká Británie hlásili mnohé podobné případy.

Použitou vakcínu povolila nasazovat USA Food and Drug Administration, a to přesto, že už bylo známo, že více než 80 procent očkovaných osob bylo postižených silnými nebo slabými vedlejšími účinky.

Mezitím již zareagovala firma BioNTech a vydala doporučení, aby se očkovalo pouze na místech, kde je přístup k přístrojům na ošetření anafylaxe.

 

Zdroj:  nytimes.com, hs.sk