Americká televizní společnost CNBC informovala (s odvoláním na vlastní zdroje) o úspěšných zkouškách hypersonické střely Kinžal v Rusku.

Podle údajů autora příspěvku bylo provedeno 12 testů, a v průběhu posledního zasáhla střela cíl ve vzdálenosti něco přes 800 kilometrů.

CNBC oznamuje, že rakety budou pravděpodobně zařazeny do výzbroje v roce 2020. Podotýká se, že USA nemohou zatím proti Kinžalu nasadit žádnou zbraň.

Zkoušky se prováděly podle informace CNBC na stíhačkách MiG-31 a nyní probíhá práce na přizpůsobování těchto střel bombardérům.

Dříve v červenci ohodnotili v USA střely Kinžal za neužitečné. V květnu informovala CNBC s odvoláním na vlastní zdroje o neúspěšných zkouškách ruských raket.

Neuvedla však, o jakých raketách je řeč. Bylo jen oznámeno, že jde o „hypersonický klouzavý letoun, proti kterému nemají USA v současné době ochranu, a který bude připraven na bojové akce do roku 2020".

Vysoce přesný letecký raketový komplex Kinžal prezentoval poprvé ruský prezident Vladimir Putin v březnu 2018.

Podle přístupné informace jde o modernizovanou verzi quasibalistické jednostupňové řízené střely na tuhé palivo 9M723 komplexu Iskander, jejímž nosičem je nadzvukový záchytný stíhač velkého doletu pro každé počasí MiG-31.

Zdroj:  cnbc.com