Podvýbor sněmovního výboru pro zpravodajské služby si příští týden vyslechne svědectví dvou představitelů Pentagonu. (Foto: Flickr)

Slyšení se koná po zveřejnění zprávy o „neidentifikovaných leteckých jevech“, kterou si Kongres vyžádal loni v červnu. Devítistránkové „předběžné hodnocení“ Úřadu ředitele národního zpravodajství se zaměřilo na 144 incidentů z roku 2004 a dokázalo vysvětlit pouze jeden.

Zpráva odmítla vyvozovat závěry s tím, že dostupné zprávy jsou „do značné míry neprůkazné“, a poznamenala, že omezené a nekonzistentní údaje vytvářejí problém při vyhodnocování jevů. Uvedla však, že většina hlášených jevů „skutečně představuje fyzické objekty“.

Hodnocení dospělo k závěru, že objekty nejsou tajnou americkou technologií a že „v současné době nemáme k dispozici údaje, které by naznačovaly, že jakýkoli UAP je součástí zahraničního programu sběru dat nebo svědčí o významném technologickém pokroku potenciálního protivníka“.

Slyšení, které je naplánováno na příští úterý, se má zaměřit na práci skupiny v rámci Pentagonu, která se zabývá otázkami národní bezpečnosti a bezpečnosti letů, jež zpráva vyvolala.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o oblast vysokého veřejného zájmu, může jakékoli nepatřičné utajování sloužit jako překážka při řešení záhady nebo by nám mohlo zabránit v nalezení řešení potenciálních zranitelných míst,“ řekl zástupce André Carson, demokrat z Indiany a předseda podvýboru pro boj proti terorismu, kontrarozvědce a šíření zbraní hromadného ničení Sněmovny reprezentantů, který slyšení pořádá. „Cílem tohoto slyšení je prozkoumat kroky, které může Pentagon podniknout, aby snížil stigmatizaci hlášení vojenských pilotů a civilních pilotů.“

Mezi plánovanými svědky jsou Ronald S. Moultrie, náměstek ministra obrany pro zpravodajství a bezpečnost, a Scott W. Bray, zástupce ředitele námořního zpravodajství.

Zdroj: nytimes.com