Venezuelský prezident Nicolás Maduro ostře zkritizoval ministra zahraničí USA Mikea Pompea, který ho obvinil z pokusu uprchnout ze země. Madurovo vystoupení vysílala státní televize. (Foto: Wikimedia)

„Ve Spojených státech ještě nebyla tak šílená vláda, jako je ta nynější… Bolton, Pence a Pompeo – kolik je v nich nenávisti… Kam až může dojít necitlivost, pomatenost, lež a manipulace? Mike Pompeo včera večer prohlásil, že já, Maduro, jsem měl připravené letadlo k odletu, a že mi Rusové zakázali zemi opustit. Pane Pompeo, prosím vás, to snad nemyslíte vážně!“ řekl Maduro a bouchl pěstí do stolu.

„Jsem vaším občanem a patřím k těm, kdo tvoří tuto zemi. A celých těch šest let jsem byl oddaný Chávezovi,“ zaznělo v jeho proslovu k občanům Venezuely.

Pompeo uvedl, že se měl Maduro v úterý ráno pokusit utéct na Kubu. Podle amerického ministra už jeho letadlo stálo na vzletové dráze, ale ruští představitelé ho od tohoto kroku nakonec odradili.

V úterý ráno se lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, který se sám prohlásil za prezidenta, spolu se svými stoupenci sešel v Caracasu na dálnici před vojenskou základnou Carlota.

Již dříve Guaidó vyzval venezuelský lid a armádu, aby vyšli do ulic a dokončili operaci Svoboda, která má za cíl svrhnout hlavu státu Nicolase Madura.

Dne 21. ledna začaly ve Venezuele hromadné protestní akce proti prezidentovi Nicolasovi Madurovi. Stalo se tak brzy poté, co složil přísahu.

Šéf opozice Juan Guaidó se tehdy sám prohlásil za prozatímního prezidenta Venezuely. Řada západních zemí v čele s USA jeho krok uznala. Maduro však předsedu parlamentu označil za loutku USA.

Rusko, Čína, Turecko a řada jiných zemí podpořily Madura jakožto legitimního prezidenta. V Moskvě označili prezidentský status Guaidóa za neplatný.