Spojené státy plánují zrychlit testování hypersonických zbraní. Informoval o tom během online semináře Michael White, náměstek ředitele pro hypersonické systémy výzkumného a vývojového úřadu Pentagonu. (Foto: Wikimedia)

„V příštích 12 měsících uvidíme neustálé zrychlení (ve vývoji) útočných hypersonických zbraní. Právě jsme dokončili úspěšné letové testy 19. března…  Tyto testy znamenaly začátek sezóny velmi aktivních letových testů, které se budou konat během 12 měsíců," řekl White.  
Podle něj je poptávka po těchto zbraních v námořnictvu a letectvu USA, zvažuje se také možnost jejich použití námořní pěchotou. 

K tomu White dodal, že Pentagon nezkoumá možnost vytvoření hypersonických zbraní s jadernými náboji, ale jenom konvenčními.  

„Zkoumáme vytvoření pouze nejaderných systémů, které budou taktickými, a snažíme se dosáhnout vyspělejších technologií v oblasti nejaderných zbraní,” sdělil. 

V USA již několikrát uznali, že ve výrobě hypersonických zbraní zaostávají za Ruskem a Čínou. Tak například šéf Pentagonu Mark Esper v loňském prosinci označil svou zemi za „doháněcího“ v této oblasti. 

V lednu tohoto roku administrativa Bílého domu požádala Kongres, aby přidělil 3,2 miliardy dolarů (kolem 73 miliard Kč) na vývoj hypersonických zbraní pro fiskální rok 2021, což je téměř o 500 milionů dolarů více ve srovnání s rokem 2020. Rozpočet konkrétně podporuje intenzivnější testování.  

Současně americké obranné společnosti a statní obranné útvary mají pracovat na několika projektech hypersonických zbraní. Mezi nimi je například projekt HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept) a program ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon).  

19. března USA informovaly o úspěšném testu hypersonického bloku C-HGB. Ten má být univerzálním pro systémy pozemních sil a námořnictva. Testy proběhly na Havaji.