Předseda výboru Senátu USA pro mezinárodní záležitosti Bob Menendez společně s kolegy z Česka, Lotyšska, Německa, Litvy, Irska, Polska a Velké Británie vystoupil s prohlášením ohledně incidentu s nouzovým přistáním letounu společnosti Ryanair v Minsku a vyzval k zákazu všech letů nad Běloruskem. (Foto: Flickr)

„Vyzýváme Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO) k okamžitému vyšetření tohoto jasného porušení svobodného tranzitu mezi státy a hrozby pro letectví,“ uvádí se v prohlášení, které zveřejnilo tiskové oddělení Menendeze.

Politici vyzývají k zastavení členství Běloruska v ICAO a „k zakázání všech letů nad Běloruskem, včetně letů do země a ze země,“ do té doby, než neproběhne vyšetření situace.

Navíc prohlášení obsahuje doporučení zemím NATO a EU uvalit na Minsk sankce a pozastavit možnost běloruských úřadů „využívat Interpol a další mezinárodní organizace k dalším útokům na demokracii v Evropě“.

„Vyzýváme k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Romana Protaseviče a ostatních politických vězňů,“ dodává se v dokumentu.

Zdroj: euronews.com