Raketa Sojuz 2.1a na oběžnou dráhu vynesla loď Sojuz MS-17 se dvěma Rusy a jednou Američankou. Kosmonauti a astronautka míří k Mezinárodní vesmírné stanici a dostat se tam mají za rekordní tři hodiny. (Foto: Twitter)

Raketa startovala v 7:45 SEČ z kosmodromu Bajkonur. Spojení lodě se stanicí je naplánováno po dvou oběhnutích zeměkoule na 10:45 SEČ.

„Loď se odpojila od třetího stupně nosné rakety. Loď se dostala na oběžnou dráhu umělé družice Země,“ uvedli v Roskosmosu s tím, že se otevřely i sluneční baterie a antény Sojuzu.

Tradičně se loď s ISS spojuje po dvou dnech, poté co 34krát oběhne naši planetu. Používá se i tzv. čtyřoběhové schéma, které trvá kolem šesti hodin. Dvouoběhovým způsobem ke stanici dříve létaly jenom nákladní lodě Progres MS, nejrychlejší z nich to zvládla za 3 hodiny a 18 minut. Rekord rychlosti dopravy posádky na ISS dosud patří lodi Sojuz MS-06, která to v září 2017 zvládla za 5 hodin a 38 minut.

Posádku Sojuzu MS-17 tvoří Sergej Ryžikov, Sergej Kuď-Sverčkov a Kathleen Rubinsová. Na palubě ISS na ně čekají Alexej Ivanišin, Ivan Vagner a Chris Cassidy, kteří opustí ISS 22. října. Nová posádka bude ve vesmíru 177 dnů do 9. dubna 2021.