Tak si to nová vláda v Římě asi nepředstavovala. Od 9.září z koalice Sociálně demokratické strany (PD) a Hnutí pěti hvězd (M5S) odchází poslanci – a v parlamentu se tak drolí většina. (Foto: Wikimedia)

Tak si to nová vláda v Římě asi nepředstavovala. Od 9.září z koalice Sociálně demokratické strany (PD) a Hnutí pěti hvězd (M5S) odchází poslanci – a v parlamentu se tak drolí většina.

Teprve týden poté, co práce vlády začala, bývalý premiér Matteo Renzi oznamuje, že opouští svou starou stranu, PD a vytváří vlastní hnutí. Název projektu: "Italia Viva" (IV).

26 poslanců z první parlamentní komory a 15 senátorů z druhé komory odešlo ze Sociálně demokratické strany (PD).  Matteo Renzi vidí svou stranu jako „progresivní“ a „feministickou“. Je to již druhé rozdělení za dva roky: V prosinci 2017 se radikální levice adoptovala pod názvem Liberi e Uguali („Svobodný a rovný“, LeU). Dnes má 13 křesel v Poslanecké sněmovně a pět křesel v Senátu.

Renziho odchod je úzce spjat s vnitřním bojem o moc s vůdcem Sociálně demokratické strany (PD)  Nicolou Zingarettim.  Je zřejmé, že Renzi nebyl spokojen se svým postem hrát druhé housle na levici.  Skutečnost, že jeho strana v průzkumech nyní dosahuje pouze pěti procent, tak jeho ambice vrátit se na post předsedy vlády zatím padají.

Silné kliky v politice, podnikání a médiích

Florenťané mají stále silné vazby v politice, podnikání a médiích. Sociální demokraté, kterým voněl ranní vzduch po zbavení se Ligy severu a jejich ministra vnitra Matteo Salviniho, působí nyní prázdným dojmem.

Ztráty PD vedou k tomu, že se propadla na místo  čtvrté nejsilnější síly v Poslanecké sněmovně a v Senátu – za M5S, Ligu a Berlusconiho stranu Forza Italia. Předseda vlády Giuseppe Conte se nyní opírá o pětičlennou koalici zbytků stran (M5S, PD, IV, LeU a „smíšenou skupinu“ malých stran).  Přestože Renzi oznámil, že bude nadále podporovat novou vládu, měl by nyní své zájmy formulovat jasněji než dříve.

Ale nejenom v levicoé SPD existují náznaky rozpuštění. Senátorka Silvia Vono také změnila stranu M5S za nové Renziho hnutí. Zástupci Hnutí pěti hvězd se již neúčastní koaličních rozhovorů s PD. Vedoucí strany Luigi Di Maio je pod stálou palbou svých stranických kolegů.

Úzké spojenectví se sociálními demokraty je zradou pro mnoho členů M5S už od začátku – protože to jsou jejich skuteční soupeři, s kterými léta bojují. Nyní dokonce PD a M5S mají soutěžit na společné kandidátce v regionálních volbách v Umbrii. 27. října, to bude zároveň prvním referendem o nové žluto-červené vládě.

Mění přeběhlí politici Hnutí pěti hvězd Ligu?

Situace podněcuje fámy. Existují další poslanci, kteří opouštějí M5S kvůli  Renzimu, nebo dokonce chtějí udělat nemyslitelné - jmenovitě se připojit k Lize. Salvini tuto pověst podpořil v posledních dnech.

„Nezapomeňte na ty z M5S, kteří roky vedli válku proti PD (...) a nyní jsou spojenci. To vede k určitému nepohodlí, nepohodlí, které bude vyjádřeno překvapením,“ řekl  pro Rádio Radicale Matteo Salvini.

O něco později, místopředseda Salviniho hnutí Andrea Crippa, sdělil zpravodajské agentuře Adnkronos, že v dialogu s Ligou bylo nejméně dvacet zástupců M5S. Renziho strana ve spojení s M5S vedla k výrazným „žaludečním bolestem“, mnozí by raději měli spojení s Ligou než s PD.

Přibližně u deseti členů při rozhovorech je znatelný pokrok, což Andreu Crippu  vede  ke spekulaci o jejich rychlém vystoupení z M5S. Vládní práce je pro předsedu vlády Conteho mnohem nepředvídatelnější, než tomu bylo v době vládní koalice se Salvinim.

Zdroj: pz.cz