Nedávno instalovaná a téměř 240 metrů vysoká větrná turbína se zřítila v lese nedaleko německého Halternu. Škoda činí několik milionů eur. (Foto: RAG)

Místo, kde se nachází pole trosek, je ohraničeno v okruhu několika set metrů.

Policie nepředpokládá, že by se na pádu někdo podílel. Dnes začnou po příčině pádu pátrat odborníci, které pověřil výrobce Nordex.

Trosky jsou roztroušeny všude

Praskající zvuky ze zřícení větrné turbíny byly ve středu večer slyšet na kilometry daleko.

Obrovské kusy trosek jsou rozesety všude na základně systému, který byl starý jen několik měsíců.

Větrná turbína se odlomila ve výšce 20 metrů

Větrná turbína měla výšku 164 metrů, listy rotoru dosahovaly výšky až 239 metrů. Větrná turbína se zlomila ve výšce 20 metrů nad zemí. Věž se zřítila a části křídel se zřítily do okolního lesa.

Nikdo však nebyl zraněn. Hasiči prohledali les pomocí termokamery a policejního vrtulníku. Chtěli vyloučit možnost, že by trosky zasáhly kočárky.

Škoda za šest milionů eur

Starosta Halternu Andreas Stegemann byl při návštěvě místa nehody zděšen, že je taková nehoda vůbec možná. Větrnou elektrárnu od výrobce Nordex provozovala společnost Stadtwerke Haltern a dceřiná společnost Ruhrkohle AG. Škodu vyčíslili na přibližně šest milionů eur.

Podle společnosti Nordex jsou v Německu téměř dvě desítky stejných turbín nebo jsou ještě ve výstavbě. Jako preventivní opatření bylo podle společnosti Nordex všech 23 systémů se stejnou konfigurací v celé zemi dočasně krátkodobě vyřazeno z provozu.

Nejedná se o první větrnou turbínu, která selhala nebo se zřítila:

Zdroj: euronews.com