Malajský premiér Mahathir Mohamad prohlásil, že vyšetřování havárie malajského Boeingu na Ukrajině v roce 2014 je příliš politizováno. Informují o tom noviny Malay Mail. (Foto: Wikimedia)

„Obviňují Rusko, ale kde jsou důkazy? Víme, že raketa, která zasáhla letadlo, byla ruského typu, ale mohla by být také vyrobena na Ukrajině,“ uvedl politik na tiskové konferenci v Tokiu.

Mohamad zdůraznil, že sestřelit letadlo mohli ozbrojenci nebo Ukrajinci, protože mají také stejnou raketu.

Kromě toho premiér oznámil, že Malajsie by se měla podílet na studiu černých skříněk, ale z nějakých důvodů je zemi nebylo dovoleno studovat.

„Nevíme, proč jsme byli ze studie vyřazeni, ale od samého počátku vidíme v této oblasti příliš hodně politiky, myšlenkou nebylo zjistit, jak se to stalo, ale zdá se, že se soustředili na snahu obvinit Rusy,“ dospěl k závěru Mohamad.

Tragédie nad Donbasem

Malajský Boeing-777, který vykonával let MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, se zřítil 17. července 2014 nedaleko Doněcku na východní Ukrajině. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zemřeli. Většina obětí byla z Nizozemska.

Kyjev obvinil donbaské ozbrojence. Ti odpověděli, že nemají prostředky, které by dokázaly sestřelit letadlo v takové výšce.

Vyšetřování vede mezinárodní skupina v čele s Nizozemskem. V její zprávě se uvádí, že protiletadlový raketový komplex Buk, který zasáhl Boeing, byl dodán z Ruska, následně byl do Ruska opět převezen.

Moskva protestovala proti předpojatosti vyšetřování, jehož závěry vycházejí pouze z údajů získaných z Ukrajiny.

Experimenty koncernu Almaz-Antej, vedoucího podniku na výrobu systémů protivzdušné obrany, včetně komplexů Buk, také potvrzují, že Boeing byl sestřelen z území kontrolovaného ukrajinskou armádou. Tyto informace však vyšetřovatelé ignorovali.

Vladimir Putin poznamenal, že Moskva může uznat výsledky vyšetřování, pokud se na něm bude plně podílet.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že všechny rakety diskutovaného typu byly po roce 2011 zlikvidovány.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov opakovaně prohlásil, že Moskva kategoricky odmítá obvinění ze zapojení do katastrofy.

V dubnu letošního roku německý časopis Telepolis obvinil Evropský soud pro lidská práva ze „zamlčování“ viny Ukrajiny v případu MH17. Podle autora materiálu zrovna Kyjev je zodpovědný za pád MH17, protože neuzavřel vzdušný prostor nad východem Ukrajiny. Podle jeho názoru nebyl vzdušný prostor uzavřen kvůli strachu ze ztráty příjmů z letecké dopravy ve výši zhruba 200 milionů dolarů ročně.

Zdroj:  malaymail.com