Mění se pravidla pro příchod na Slovensko. Vše teď závisí na tom, zda byl člověk naočkován, nebo ne. (Foto: Flickr)

Tímto se ruší rozdělení zemí podle rizikovosti z pohledu epidemiologické situace. Plyne to z návrhu změn cestovního semaforu, které připravilo ministerstvo zdravotnictví, a dnes schválila vláda.

Změny po příchodu na Slovensko budou platit od 9. července. Po tomto termínu nebudou muset podstoupit pětidenní karanténu pouze úplně proočkovaní Slováci. Informoval o tom státní tajemník Ministerstva zahraničí SR Martin Klus.

V přechodném období však budou platit jisté výjimky. Toto období bude trvat od 9. července do 9. srpna.

Výjimka bude platit pro pendlery, děti od 12 do 18 let a pro všechny, kteří dostali první dávku vakcíny. Klus vysvětlil, že když někdo čeká na druhou dávku vakcíny od společnosti AstraZeneca, která se podává v rozmezí deseti týdnů, a mezitím půjde na dovolenou do zahraničí, po návratu do 9. srpna se bude v souladu s výjimkou považovat za proočkovaného.

Po 9. srpnu přechodné období skončí. Klus uvedl, že už tehdy by měly být proočkovány děti od 12 až 18 let. Totéž platí i pro pendlery, kteří mají nějaký čas na to, aby se nechali naočkovat.

Když se po přechodném období vrátí dítě od 12 do 18 let domů na Slovensko a nebylo naočkováno, rovněž bude muset podstoupit pětidenní karanténu, totéž bude platit i pro členy jejich společné domácnosti. Na děti do 12 let se karanténa nevztahuje.

Zdroj: snews.com