Americké jednotky mohou jen stěží realizovat námořní blokádu Ruska, protože to může potopit americkou flotilu, píše rumunský vojenský expert Valentin Vasilescu v článku pro Voltairnet.org.

Dříve americký ministr vnitra Ryan Zinke uvedl, že jeho země by v případě potřeby mohla organizovat námořní blokádu Ruska, aby zabránila dodávkám energetických zdrojů do zemí Blízkého východu.

Jak poznamenává odborník, na daný moment toho americké ozbrojené síly nejsou schopné. Ruská armáda je pevně zakotvená na Středním východě, v Sýrii se nachází její letecké a námořní základny, středomořský prostor je zabezpečen účinnými systémy protivzdušné obrany a systémem rušení, Černomořské námořnictvo se může kdykoli stát Středomořským.

Na zablokování Ruska budou Spojené státy muset vytvořit pracovní skupiny s centrem, které se skládá z letadlových lodí a nosičů vrtulníků. Ale ruské vojenské prostředky jsou umístěny takovým způsobem, že Spojené státy nebudou moci používat letadlové lodě a letadla F-18, které mohou pracovat pouze 720 kilometrů od letadlových lodí. Americká armáda tak bude moci používat svá letadla pouze z Egejského moře, ale k němu se letadlové lodě dostanou jen stěží. Nové modely ruských zbraní je okamžitě potopí po průjezdu přes Gibraltarský průliv. Americká armáda ale nemá téměř žádné prostředky, kterými by jim mohla čelit, zdůrazňuje Vasilescu.

Promluvil zejména o takových zbraních, jako jsou nejnovější ruské protiletadlové střely Ch-47M2 Kinžal, které mají dolet 2000 kilometrů, rychlost 10 Machů (12,250 km/h) a maximální nadmořskou výšku 40 — 50 kilometrů. Americké střely RIM-67 SM-2ER s maximální výškou 33 kilometrů s nimi v podstatě mohou bojovat. Nicméně sestřelení Kinžalů je neuvěřitelně obtížné, protože se snižuje pod tuto úroveň, když zbývá do cíle už jen 50 kilometrů, a když zbývá jen 60 vteřin do doby vypuštění protiraket. Zároveň může ruská raketa kolem sebe rozšířit až 20 falešných cílů, proto bude potřeba 20 dalších protiraket. Nicméně americké lodě jsou schopny vypustit pouze 12 raket najednou.

Vasilescu se domnívá, že při bojích s Kinžaly by mohl pomoct americký lodní systém Aegis s raketami SM-3 IIA a IB, které mohou zachytit střely v nadmořské výšce 80 až 150 kilometrů, ty ale ztrácejí přesnost v nadmořské výšce nižší než 80 kilometrů. Ruská armáda má ale další hypersonické rakety, hlavně 3M22 Zirkon. Má dolet až tisíc kilometrů a může dosáhnout rychlosti 8 Machů (9,800 km/h) v nadmořské výšce 40 000 metrů, je schopna manévrovat dokonce i při přiblížení se k cíli. Kinetická energie jejího útoku je 50krát vyšší než u raket, které letí podzvukovou rychlostí, dodává expert.

Zároveň má Rusko také raketový systém Avangard s mezikontinentálními balistickými raketami schopnými nést jaderné hlavice. Vstupuje do atmosféry rychlostí až 20 Machů (24 500 km/h), chová se úplně jinak než jiné balistické střely, protože může rychle měnit směr letu a znovu nabírat nadmořskou výšku. Navíc je na zničení této rakety potřeba minimálně 50 protiraket.

V současné době Spojené státy nedokážou realizovat námořní blokádu Ruska a Pentagon na rozdíl od ministra vnitra chápe, že Rusko má moderní prostředky na ochranu svých zájmů, uzavřel Vasilescu.

Valentin Vasilescu

Zdroj:  voltairenet.org