Nedostatek plynu v Evropě by mohl vést k masivním výpadkům elektřiny v regionu, říká Jeremy Weir, šéf Trafigury, jednoho z největších světových obchodníků s komoditami. (Foto: Flickr)

„Upřímně řečeno, nemáme teď dostatek plynu. Neděláme si rezervy na zimní období, a proto existuje reálná obava. Pokud bude zima studená, mohou se v Evropě objevit rozsáhlé výpadky proudu,“ citovaly Weira britské noviny The Telegraph.

Plyn je rozhodující pro zásobování energií v Evropě, zejména v Británii: více než 22 milionů domácností je připojeno k plynové síti, v roce 2020 bylo 38 % plynu nakoupeného v zemi použito k vytápění domácností, 29 % na výrobu elektřiny a 11 % pro průmyslové a komerční potřeby.

Britské energetické společnosti se již nyní potýkají s problémy při prudce rostoucích světových cenách plynu, některé z nich oznámily, že nemohou splnit své závazky vůči spotřebitelům.

V úterý ceny plynu v Evropě poprvé od konce října prolomily hranici 1100 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Ceny pohonných hmot začaly prudce růst po zprávě, že německý regulátor pozastavil certifikaci Nord Stream 2 AG jako nezávislého provozovatele plynovodu Nord Stream 2.

Zdroj: telegraph.co.uk