Teherán nebude vyjednávat s Washingtonem na žádné úrovni, prohlásil íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Sajjid Alí Chameneí v úterý 17. září. (Foto: Wikimedia)

„Politika maximálního tlaku na íránský národ nestojí ani za halíř, představitelé islámské republiky jsou jednotní v přesvědčení, že vyjednávání se Spojenými státy na žádné úrovni nebude probíhat," uvádí slova Chameneího jeho oficiální internetové stránky.

Podle něj bude jednání s Washingtonem znamenat úspěch americké politiky maximálního tlaku na Írán ve formě sankcí a hrozeb, jakož i skutečnost, že Spojené státy budou moci na Írán uvalit své požadavky.

„To je důvod, proč úředníci od prezidenta a ministra zahraničních věcí a dalších jednomyslně oznámili, že s USA nebudeme vyjednávat – ani dvoustranně ani multilaterálně,“ dodal Chameneí.

Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil, že není připraven na setkání s Íránem bez předběžných podmínek, zatímco opakovaně naznačoval svou připravenost k vyjednávání bez podmínek.

Ve stejné době agentura Bloomberg uvedla, že Bílý dům zahájil přípravy na možná jednání mezi prezidentem USA a íránským prezidentem Hasanem Rúháním na okraji Valného shromáždění OSN v New Yorku.

V Teheránu však v komentáři k těmto zprávám uvedli, že Rúhání během Valného shromáždění OSN nemá v úmyslu se s Trumpem setkat.

Zdroj:  khamenei.ir