Požáry na lodích „Candy" a „Maestro", plující pod vlajkou Tanzanie, nastaly při přečerpání zkapalněného plynu na otevřeném moři.

Byla to vynucená operace, protože vstup do přístavu Temrjuk v Krasnodarské oblasti Ruské federace byl pro ně uzavřen kvůli zákazu Washingtonu dodávek modrého paliva do Sýrie, uvedl portál Ura.ru.

Dva obchodníci sdělilii agentuře Reuters, že obě plavidla jsou ve skutečnosti ve vlastnictví turecké společnosti Milenyum Denizcilik Gemi. Milenyum byla zařazena na seznam sankcí v USA  roce 2015 kvůli zajištění přepravy zkapalněného plynu a ropy do oblastí kontrolovaných vládou Sýrie. Americké ministerstvo financí vyhrožovalo zavedením restriktivních opatření vůči straně, která s ní bude mít jakékoliv dohody.

FA: Po odchodu ze Sýrie by USA měly „předat záležitosti" Rusku! 

Podle ruských úřadů bylo na obou plavidlech 32 občanů – občané Turecka a Indie – z nichž bylo zachráněno 12 námořníků, deset těl mrtvých bylo nalezeno, dalších deset bylo považováno za nezvěstné. Podle ruské televize REN TV dnes ráno pokračovalo vyhledávání v nouzové oblasti. Půzkumu se účastní 15 plavidel.

Zdroj: pz.cznsn.fm