Nedávné úmrtí ruského manažera, který spadl do moře, je posledním z řady záhadných úmrtí ruských manažerů, z nichž mnozí mají vazby na energetický průmysl. (Foto: Flickr / ilustrační)

Podle místních médií v ruském městě Vladivostok na Dálném východě se Ivan Pečorin, letecký ředitel Společnosti pro rozvoj Dálného východu a Arktidy (KRDV), plavil 10. září poblíž ruského ostrova a v opilosti spadl z lodi přes palubu. Jeho tělo bylo po dvoudenním pátrání nalezeno vyplavené na břeh 100 mil od Vladivostoku.

Dva dny před svou smrtí se zúčastnil Východního ekonomického fóra ve městě, kde přednesl projev o dopravě. Fórum bylo zaměřeno na hospodářský rozvoj ruského Dálného východu bohatého na energii a nerostné suroviny. Fóra se 7. září zúčastnil také ruský prezident Vladimir Putin a přednesl zde projev.

Devětatřicetiletý Pečorin byl v regionu znám jako „Putinův člověk“. Uvádělo se, že ho do této funkce dosadil osobně Putin. Mnozí jeho nehodu považují za neobvyklou.

Není prvním vedoucím pracovníkem společnosti, který záhadně zemřel. V únoru zemřel na mrtvici 43letý generální ředitel společnosti Igor Nosov. Podle ruského ekonomického deníku RBC se Nosovovi udělalo špatně poté, co se na schůzi dozvěděl o svém odvolání ze společnosti, a krátce nato zemřel. Zpráva neuvádí důvod jeho propuštění.

Nosov byl ve funkci pouhých devět měsíců, zatímco jeho předchůdce Eduard Čerkin, který byl rovněž jmenován vládou, byl ve funkci pouze čtyři měsíce.

KRDV je klíčovou korporací v Putinově projektu rozvoje bohatých energetických a těžebních zdrojů nejvýchodnějšího ruského regionu. Pečorin byl zodpovědný za zlepšení letecké dostupnosti oblasti modernizací letištní infrastruktury.

Rozvoj ruského Dálného východu, včetně Arktidy, je pro ruskou ekonomiku stále důležitější vzhledem k přísným sankcím ze strany Západu.

Experti: Energetický průmysl tajně financuje operace ruských zpravodajských služeb

V souvislosti s řadou neobvyklých úmrtí ruských energetických manažerů v letošním roce se švédský ekonom Anders Aslund, autor knihy „Ruský pokoutní kapitalismus: Cesta od tržní ekonomiky ke kleptokracii“, se domnívá, že za to mohou zvláštní agenti.

„Probíhají čistky a je těžké určit jednu osobu…, která to dělá,“ řekl deníku New York Post. „Ale mně to připadá jako kremelské vraždy.“

Aslund s odvoláním na své vlastní ruské zdroje listu řekl, že ruská rozvědka sestavila dva seznamy vedoucích pracovníků v energetickém sektoru země, jeden na konci roku 2021 a druhý na začátku března. Uvedl, že úřady podezřívají někoho z energetického průmyslu z úniku informací o jeho financování tajných operací prováděných ruskou zahraniční rozvědkou, včetně invaze na Ukrajinu.

„Putin financuje spoustu svých operací prostřednictvím Gazpromu a Gazprombanky a vedoucí pracovníci, kteří tam pracují, o tomto tajném financování vědí vše. Plynárenský sektor je nejzkorumpovanějším odvětvím v Rusku,“ řekl Aslant.

Podle dubnové zprávy varšavského institutu, think tanku, vyšetřovali bezpečnostní pracovníci Gazpromu, největší ruské státní plynárenské společnosti na světě, která je veřejně obchodovatelná, čtyři z pěti úmrtí vedoucích pracovníků společnosti.

„Nejméně dva z vedoucích pracovníků věděli mnoho o finančních tocích společnosti,“ uvádí se ve zprávě. „Ve všech případech existuje rozšířené podezření, že úmrtí mohla být zinscenována jako sebevraždy. Kdo to však udělal a proč? Je možné, že někteří vysoce postavení lidé napojení na Kreml nyní zahlazují stopy po podvodech ve státem řízených společnostech.“

Již v září loňského roku byl Mark Gyetvay, finanční ředitel společnosti Novatek, největšího ruského producenta zkapalněného zemního plynu, obviněn americkým ministerstvem spravedlnosti z daňových podvodů kvůli zatajení velkého množství svého majetku v zahraničí.

Záhadná úmrtí čtyř vedoucích pracovníků Gazpromu

25. února byl v garáži nedaleko Petrohradu nalezen oběšený manažer Gazpromu Alexandr Tyulakov. Tyulakov byl zástupcem generálního ředitele Jednotného centra pro vypořádání (JCC) pro podnikovou bezpečnost společnosti Gazprom. Policie a bezpečnostní oddělení společnosti dorazily na místo téměř okamžitě po incidentu.

Koncem ledna byl ve své koupelně nalezen mrtvý Leonid Šulman, vedoucí investičních a dopravních služeb společnosti, s mnohačetnými bodnými ranami. Ruská média uvedla, že vedle něj byl nalezen vzkaz, v němž stálo, že neunesl bolest ze zranění nohy.

Dne 18. dubna byli ve svém moskevském bytě nalezeni mrtví Vladimir Avajev, bývalý viceprezident Gazprombank, jeho manželka a třináctiletá dcera.

Podle vyšetřovatelů 51letý Avajev svou ženu a dceru zabil a poté si vzal život. Jeho starší 22letá dcera údajně uvedla, že dveře do bytu byly zamčené zevnitř a nic nenasvědčovalo tomu, že by v době střelby byl přítomen někdo další.

Lidé, kteří Avajeva krátce před smrtí kontaktovali, však uvedli, že byl v dobré náladě a nezdálo se, že by chtěl svou rodinu zastřelit. Krátce poté byli v zámečku nedaleko Petrohradu nalezeni mrtví další dva vedoucí pracovníci společnosti.

Kromě těchto čtyř úmrtí byl v červenci nalezen v bazénu své luxusní vily u Petrohradu mrtvý Jurij Voronov, zakladatel společnosti Astra-Shipping, která se zabývá přepravou a logistikou a je dodavatelem arktických projektů Gazpromu, a to střelou do hlavy z bezprostřední blízkosti.

Kromě teorie, že vrcholoví manažeři věděli příliš mnoho o podvodech, je někteří podezřívají, že byli zavražděni, protože se postavili proti rusko-ukrajinské válce, ačkoli nikdo z nich veřejně neodsoudil probíhající ruskou válku na Ukrajině.

Zdroj: theepochtimes.com