Pentagon usiluje o schválení a financování vývoje nové varianty jaderné gravitační bomby B61 Kongresem. (Foto: Flickr)

Podle prohlášení ministerstva obrany (MO) Pentagon usiluje o schválení Kongresem a financování vývoje nové varianty jaderné gravitační bomby B61, která bude známá jako B61-13.

Náměstek ministra obrany pro vesmírnou politiku John Plumb v tomto prohlášení uvedl: „Dnešní oznámení odráží měnící se bezpečnostní prostředí a rostoucí hrozby ze strany potenciálních protivníků.“

„Spojené státy mají povinnost pokračovat v hodnocení a zavádění schopností, které potřebujeme k věrohodnému odrazení a v případě potřeby k reakci na strategické útoky a k zajištění našich spojenců.“

Z informačního listu poskytnutého spolu s oznámením vyplývá, že B61-13 má mít podobný výkon jako B61-7, který má maximální výkon 360 kilotun.

To je podstatně více než u bomby svržené na japonskou Hirošimu za 2. světové války, která měla výtěžnost přibližně 15 kilotun, a bomby svržené na Nagasaki, která měla výtěžnost 25 kilotun, takže B61-13 je přibližně 14krát větší.

Podle informačního přehledu bude nová bomba rovněž obsahovat moderní bezpečnostní prvky, zabezpečení a přesnost podobné těm, které má B61-12.

Očekává se, že B61-13 bude možné dopravit moderními letadly, což prezidentovi nabídne možnosti zasáhnout těžko dostupné a rozsáhlé vojenské objekty.

Nová bomba nahradí po schválení některé ze současných bomb B61-7 v rámci amerických jaderných zásob, aniž by se zvýšila jejich celková velikost, uvádí se v tiskové zprávě.

Zdroj: express.co.uk