Pozornost celého světa je upoutána na konflikt mezi USA a Íránem, protože jde v podstatě o eventuální válku, píše The Business Insider. Nesmíme však podcenit jiný „sud s prachem“ v Baltském moři, radí autor článku. NATO přesunuje vojska k ruské hranici za účelem velkých cvičení. (Foto: AF.mil)

Na Zemi žijí optimisté, kteří by chtěli všechny sjednotit a žít ve svobodném světě bez hranic a válek, a také pesimisté, kteří všude vidí nebezpečí a nepřátele, píše The Business Insider. Soudě podle přicházejících zpráv dnes vládnou právě ti druzí.

USA a Čína vedou urputnou obchodní válku. Íránské tajné služby sestřelují americké drony. V reakci na to hlava Bílého domu dává rozkaz k útoku na vojenské základny Teheránu, ale v poslední chvíli ho odvolává. Takže všechny ostatní události „zůstaly ve stínu“ krize v Perském zálivu, míní autor článku, vždyť USA a Írán stojí v podstatě na prahu války.

Nesmíme ale podcenit další „sud s prachem“ v Baltském moři, poněvadž v tomto regionu došlo ke konfrontaci dvou největších jaderných mocností.

NATO soustřeďuje vojska u ruské hranice, aby vykonala cvičení za účasti 16 členských států aliance. Má se jich zúčastnit 8 600 vojáků, 50 lodí, 36 vojenských letadel a dvě ponorky.

Vztahy mezi oběma státy ochladly po začátku krymské krize v roce 2014. Washington obviňuje Moskvu z expanzionismu, Kreml zase vytýká Američanům pokus o obklíčení Ruska.

Letošní cvičení vykonává Druhá flotila Vojenského námořnictva USA, pokračuje magazín. Spolu se spojenci nacvičuje odpor nepřátelským minám, ponorkám a leteckým náletům. Experti se domnívají, že Rusko má největší arzenál mořských min na světě. Podle jejich výpočtů je jich čtvrt milionu.

 „Potřebuje NATO skutečně vojenská cvičení na Baltu?“ pokládá otázku autor. Aliance tvrdí, že ano. „Baltské moře má pro NATO životně důležitý strategický význam,“ prohlásila mluvčí organizace Oana Lungescu. Zdůraznila, že cvičení není zaměřeno proti žádné konkrétní zemi.

„Rusko se na to asi dívá celkem jinak,“ píše na závěr autor The Business Insider.

Zdroj:  businessinsider.com