Do roku 2025 se chce Brusel zcela zbavit plastového nádobí a zavést daň na odpad, který nelze recyklovat.

Spolu s pozitivní perspektivou má tato iniciativa i řadu negativních důsledků. Mnoho výrobků, které jsou dlouhou dobu nedílnou součástí každodenního života a usnadňují nám život, může zmizet, nebo výrazně podražit.

Podle členů Evropské komise plast, který významně znečišťuje životní prostředí a vyžaduje zvláštní způsob recyklování, se nachází v mnoha produktech našeho všedního života.

Podle tohoto zákona zmizí nejprve plastové nádobí na jedno použití. Méně škodlivým, ale i dražším analogem, je papírové nádobí.

Přeprava zboží bude komplikovanější se zákazem plastových sáčků, které by měly být také nahrazeny papírovými analogy.

Tento návrh bude mít také vliv na balení bonbónů a brambůrek, které nyní obsahuje plast. Výrobci tohoto zboží jsou pod tlakem ve formě dodatečných daní na zpracování plastového odpadu.

Zmizet z výloh mohou také obvyklé vatové tyčinky kvůli jejich plastové základně. Takový nezbytný výrobek samozřejmě zcela nezmizí, výrobci mohou nahradit plastové díly dřevěným nebo papírovým materiálem.

Zákaz se rovněž týká brček na nápoje. Nepřítomnost takové drobnosti ve skutečnosti může velmi komplikovat život, protože pití nápojů na ulici nebo v přírodě již nebude lehké.

Kromě používání plastů má Evropská komise v úmyslu přinutit výrobce cigaret k informování spotřebitelů o třídění a recyklaci cigaretových nedopalků.