Turecký viceprezident Fuat Oktay vydal ostré varování Spojeným státům poté, co jeho americký protějšek Mike Pence dal Ankaře ultimátum týkající se nákupu ruských protiraketových systémů S-400.

Oktay ve svém tweetu napodobil prohlášení Pence, když vyzval Washington, aby si vybral mezi zbývajícím přítelem Ankary a podporou kurdských milic v Sýrii, které Turecko považuje za teroristy, kteří jsou spojení s Kurdskou dělnickou stranou.

Tato zpráva byla tweetována v reakci na varování Pence Turecku, které je členem NATO, před obdržením ruských S-400. Washington to považuje za ohrožení amerického vojenského vybavení.

„Turecko si musí vybrat. Buď chce zůstat kritickým partnerem v nejúspěšnějším vojenském spojenectví v historii, nebo chce riskovat bezpečnost tohoto partnerství tím, že učiní taková lehkomyslná rozhodnutí, která narušují naši alianci. Také jsme dali jasně najevo, že nebudeme nečinně stát, zatímco spojenci NATO nakupují zbraně od našich protivníků, kteří ohrožují soudržnost naší aliance,“ řekl Pence během setkání ministrů NATO ve Washingtonu.

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu zase řekl, že Ankara navrhla Washingtonu, aby vytvořil pracovní skupinu, která by dokázala, že ruské S-400 neohrožují vojenské vybavení USA nebo NATO.

„Nebude (ruský systém) integrován do systému NATO … proto navrhujeme Spojeným státům, aby zřídily technickou pracovní skupinu, která by zajistila, že tento systém nebude hrozbou ani pro americké F-35, ani pro systémy NATO,“ řekl Cavusoglu komisi ve Washingtonu.

Začátkem tohoto týdne agentura Reuters citovala nejmenované zdroje a uvedla, že Washington zastavil dodávku stíhacích letounů F-35 Ankaře kvůli plánům nákupu S-400.

Poté úředník ministerstva zahraničí uvedl, že vláda USA varovala Turecko, že bude čelit více důsledkům, včetně sankcí.

„Jasně jsme varovali Turecko, že jeho potenciální koupě S-400 bude mít za následek přehodnocení účasti Turecka na programu F-35 a riskuje tím další potenciální budoucí předání zbraní Turecku a také to povede k potenciálním akcím v rámci boje proti americkým protivníkům prostřednictvím zákona o sankcích (CAATSA) na všechny vládní subjekty, soukromý průmysl nebo jednotlivce zapojené do takové transakce,“ uvedl.

Tyto výroky přišly poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan znovu potvrdil svůj závazek ke koupi ruského systému.

Pentagon je znepokojen možností, že Ankara získá spolu s F-35 ruské systémy protivzdušné obrany, údajně poskytující ruským odborníkům klíčový pohled na průřezy radaru, profil letu a další citlivá data týkající se technologie proudového letadla.

Zdroj: snews.com