Co když je posilující dávka vakcíny od jiného výrobce? S pokračující kampaní aplikace třetích dávek vyvstávají otázky ohledně bezpečnosti míchání různých druhů vakcín. (Foto: Flickr)

Podle britského výzkumu mohou lidé v tomto případě pocítit silnější vedlejší účinky. Aplikace vakcíny od různých výrobců je ale bezpečná, ujišťují.

Vědci zkoumali účinky aplikace vakcíny od společnosti Pfizer poté, co ten samý člověk již dostal dvě dávky od vakcíny AstraZeneca.

Podle výsledků se většina lidí může cítit o něco hůře než během podání prvních dvou dávek, ale žádné nebezpečné vedlejší účinky nebyly zaznamenány, píše The Sun.

Výzkum, který vedli vědci z Oxfordské univerzity, ukázal, že asi 78 % lidí, kteří nejprve byli naočkováni vakcínou od firmy AstraZeneca a posilující dávku dostali od Pfizeru, cítili únavu.

Naproti tomu únavu pociťovalo 53 % těch, kdo se naočkoval pouze dvěma dávkami vakcíny od Pfizer. Co se týče bolesti hlavy, tak ji ohlásilo 65 % lidí, kteří dostali vakcíny od různých výrobců.

Zhruba stejný poměr lidí pociťoval bolesti kloubů, horečky a bolesti svalů. V případě, že posilující dávka pocházela od stejného výrobce, byly vedlejší účinky mnohem mírnější.

Příčinou, proč může docházet k silnějším vedlejším účinkům od různých výrobců, je to, že vakcíny od firem Pfizer/BioNTech i Moderna fungují na jiném principu než vakcíny od AstraZenecy a společnosti Johnson&Johnson.

První dvě vakcíny jsou založeny na bázi nukleové kyseliny (mRNA). To znamená, že obsahují část „pokynů“ z viru, který onemocnění covid-19 způsobuje. Díky tomu vlastní buňky těla umožňují vytvářet bílkoviny, kterými se virus vyznačuje. Imunitní systém tak rozpozná, že tento protein v těle být nemá, a reaguje vytvořením přirozené obrany.

Naopak vakcíny od společností AstraZeneca a Johnson&Johnson jsou založeny na bázi virového vektoru. Díky němu generické informace covidu-19 dopraví pomocí jiného viru, který je sám o sobě pro lidské tělo neškodný. I v tomto případě lidský imunitní systém vytvoří přirozenou obranu na protein covidu-19.

Zdroj: thesun.co.uk