Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová prohlásila, že v Moskvě se domnívají, že Washington se již rozhodl pro silové vměšování do situace ve Venezuele. (Foto: Wikimedia)

„Mimovolně dospíváš k názoru, který je očividný v této situaci, že ve Washingtonu se rozhodli pro použití síly. Všechno ostatní není nic víc než utajená operace," poznamenala Zacharovová během brífinku.

Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó se vyhlásil 23. ledna za hlavu státu na období prozatímní vlády. USA a řada jiných zemí prohlásily, že uznávají Guaidóa za prezidenta a požádaly legitimního prezidenta země Nicoláse Madura, jehož zvolení nepokládají za zákonné, aby nepřipustil silové akce proti opozici. Maduro se označil za ústavního prezidenta, předsedu opozičního parlamentu označil za loutku USA.

Dříve poradce Bílého domu pro národní bezpečnost John Bolton prohlásil, že Washington doufá, že venezuelští vojáci podpoří opozičního lídra Juana Guaida, kterého USA a několik dalších států uznaly za prezidenta země. Bolton zdůraznil, že USA budou pokládat sankce za neplatné vůči těm vysoce postaveným venezuelským vojákům, kteří uznají vládu Juana Guaida.

Rusko, Čína a řada jiných zemí podpořily legitimního prezidenta země Nicoláse Madura jako zákonného prezidenta Venezuely.