USA jsou na konci nebo velmi blízko konce svých možností dodávek, zatímco rostou obavy z vojenské konfrontace s Ruskem. (Foto: Flickr)

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve středečním vystoupení před kontaktní skupinou pro obranu Ukrajiny v Belgii přislíbil, že bude stát na straně Ukrajiny v její válce proti Rusku „tak dlouho, jak to bude nutné“.

Ministr obrany Lloyd Austin tento týden naznačil, že USA a jejich západní spojenci mají problém udržet krok s poptávkou Ukrajiny po moderních zbraních, které potřebuje k odražení ruské invaze. Tento signál odráží snižující se dodávky pro Ukrajinu a obavy Bílého domu z eskalace, která by mohla vést k válce mezi USA a Ruskem.

O riziku snížení amerických zásob špičkové munice se hovoří téměř od chvíle, kdy USA začaly přispívat na obranu Ukrajiny. Nyní, téměř osm měsíců od začátku války, odborníci, s nimiž hovořila stanice Fox News Digital, tvrdí, že USA jsou na konci nebo velmi blízko konce svých možností poskytování.

Shodli se na tom, že Austinovy výroky naznačují, že počáteční příval špičkové munice, jako jsou raketomety HIMAR, protitankové střely Javelin, protiletadlové Stingery a houfnice M-777, je u konce. Podle těchto zdrojů mohou být ve hře dva faktory, které k této skutečnosti přispívají.

Jedním faktorem je otázka, kterou se tento týden zabýval přímo Austin – Spojeným státům dochází vybavení, které mohou předat Ukrajině.

Na středeční tiskové konferenci byl Austin dotázán, zda se USA a další země obávají, že jim dojdou domácí zásoby kritické munice natolik, že nebudou moci Ukrajině pomoci.

Austin se otázce vyhnul a zdůraznil, že je zde touha dodat Ukrajině to, co potřebuje, ale ponechal nevyřčené, zda spojenci Ukrajině skutečně mohou dodávat.

„No, rozhodně to není otázka nedostatku vůle,“ odpověděl Austin.

Zdroj: foxnews.com