Americké letadlové lodě Ronald Reagan a Nimitz spolu s doprovodnými loděmi byly poslány do Jihočínského moře k rozsáhlým námořním cvičením, uvedlo vydání the Wall Street Journal. (Foto: U.S. Naval Forces Central Command / U.S. 5th Fleet)

Konstatuje, že lodě byly vyslány s tím, aby „předaly Číně jednoznačný signál, že nesouhlasí s nárůstem vojenské síly Pekingu v regionu“.

„Cílem je vyslat jednoznačný vzkaz našim partnerům a spojencům, že jsme odhodláni udržovat regionální bezpečnost a stabilitu,“ řekl novinářům kontradmirál George Wikoff, velitel útočné skupiny v čele s letadlovou lodí Ronald Reagan.

Také stojí za zmínku, že dříve Čína oznámila konání vojenských cvičení v období od 1. až 5. července v oblasti Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Poté americké ministerstvo obrany v souvislosti s tím vyjádřilo obavy.

V prohlášení vydaném Pentagonem se mimo jiné uvádí, že oblast, kde se cvičení mají konat, „zahrnuje sporné vody a území“.

„Provádění vojenských cvičení na sporném území v Jihočínském moři je kontraproduktivní vůči snahám o snížení napětí a udržení stability. Čínské kroky dále destabilizují situaci v Jihočínském moři,“ uvádí se v prohlášení.
Pentagon uvedl, že bude situaci nadále sledovat v naději, že Čína sníží úroveň militarizace a nátlaku na své sousedy v Jihočínském moři.

„Naléhavě vyzýváme všechny strany, aby se chovaly zdrženlivě a vyhýbaly se vojenským operacím, které by mohly zhoršit neshody v Jihočínském moři,“ uvedlo americké ministerstvo obrany.

Dříve v pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že čínská cvičení v blízkosti sporných ostrovů v Jihočínském moři jsou velmi provokativní.

„Amerika souhlasí s našimi přáteli z jihovýchodní Asie. Čínská vojenská cvičení ve sporných vodách Jihočínského moře jsou mimořádně provokativní. Jsme proti neopodstatněným tvrzením Pekingu. Tečka,“ napsal na Twitteru.

​Paracelské ostrovy jsou předmětem územního sporu mezi Čínou a Vietnamem. Příslušnost dalšího souostroví v Jihočínském moři Nansha je zpochybňována Čínou, Vietnamem, Brunejí, Malajsií a Filipínami. 

Zdroj:  wsj.com