USA poslaly letadlovou loď USS Nimitz do Perského zálivu na pozadí plánovaného snížení počtu amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu, oznámila televizní stanice CNN s odvoláním na zdroj ve vojenské sféře. (Foto: Wikimedia)

Podle informace od zdroje bylo rozhodnutí o návratu letadlové lodě do Perského zálivu přijato ještě před vraždou íránského jaderného fyzika Mohsena Fakhrizadeha, tento krok bude však „poselstvím Teheránu o zesílení zadržování“, uvádí CNN.

Kromě USS Nimitz je do regionu vysíláno ještě několik lodí. Náměstek ministra obrany USA Christopher Miller dříve prohlásil, že početní stav amerického kontingentu v Afghánistánu bude do 15. ledna snížen ze 4,5 na 2,5 tisíce vojáků, a v Iráku – na 2,5 tisíce.

Poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost Robert O’Brien později řekl, že nynější americký prezident Donald Trump počítá s návratem vojsk z Iráku a Afghánistánu do května roku 2021.

Některá média oznámila, že Pentagonu bylo nařízeno urychlit stahování vojsk z Afghánistánu a Iráku před očekávanou inaugurací nového prezidenta Joea Bidena 20. ledna.

Zdroj:  usatoday.com