Americké vojenské námořnictvo oznámilo, že atomová ponorka USS Georgia proplula Hormuzským průlivem. Podle názoru CNN je toto prohlášení spojeno s nedávným útokem na americké velvyslanectví v Bagdádu, z něhož Washington obviňuje síly kontrolované Teheránem. (Foto: Picryl)

V pondělí proplula americká atomová ponorka USS Georgia Hormuzským průlivem a vplula do Perského zálivu v doprovodu dvou pomocných válečných lodí. Tyto informace jsou známy díky oficiálnímu prohlášení Vojenského námořnictva USA, oznámila CNN.

Je příznačné, že americké velení málokdy oznamuje přesun svých ponorek. Tentokrát ale byla v prohlášení vojenského resortu uvedena nejen poloha ponorky, ale i její bojové možnosti, včetně „schopnosti mít na palubě až 154 okřídlených raket Tomahawk určených k likvidaci pozemních cílů“, upozorňuje televizní stanice.

Uvádí se, že se USS Georgia v tomto regionu objevila na pozadí vyostření napětí v americko-íránských vztazích. Včera ministr zahraničí USA Mike Pompeo obvinil Íránem podporované domobrance z raketového útoku na velvyslanectví USA v Bagdádu. Kromě toho někteří američtí úředníci vyslovili obavy, že Teherán může využít výročí vraždy generála Kásima Sulejmániho k dalšímu útoku na Ameriku, podotýká CNN.

V neděli bylo po mezinárodní zóně v Bagdádu vystřeleno osm raket, v důsledku čehož byly poškozeny budovy a auta v obytné čtvrti nedaleko velvyslanectví USA. Komplexu americké ambasády byly způsobeny menší škody, nikdo z pracovníků však naštěstí nebyl zraněn.

Iráčtí vojáci oznámili, že výbuch granátu u kontrolního stanoviště připravil o život jednoho iráckého vojáka.

„Spojené státy rozhodně odsuzují poslední útok Íránem podporovaných ozbrojených útvarů na mezinárodní zónu v Bagdádu,“ prohlásil Pompeo a dodal: „Všem zraněným přejeme co nejrychlejší uzdravení.“

Oficiální mluvčí ministra zahraničí Íránu Saíd Chatibzádeh ostře zkritizoval Pompeovo prohlášení a označil jeho slova za „podezřelá“.

Připomeněl, že velvyslanectví Islámské republiky se také nachází v mezinárodní zóně, která byla vystavena raketovému útoku, zdůrazňuje CNN.

Zdroj:  henryherald.com