Zvláštní zástupce USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad a zástupce velitele Tálibánu, vedoucí katarského politického úřadu hnutí Mullah Abdullah Gani Baradar, podepsali v Dauhá mírovou dohodu mezi USA a Tálibánem. (Foto: Youtube)

Dohoda stanoví stažení amerických jednotek z Afghánistánu a zahájení meziafghánského dialogu, uvádí korespondent Sputniku z Kataru.

Po podpisu daného dokumentu si Khalilzad a Baradar společně potřásli rukama

„Spojené státy a Tálibán uskutečnily úspěšně jednání v Kataru. Gratuluji všem k tomuto úspěchu. Budeme se držet této smlouvy a jako politická síla chceme, aby byla (smlouva, pozn. red.) dodržována i sousedními státy," řekl Mullah Baradar.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval Tálibán, aby podpořil boj proti teroristům Islámského státu*.

„Jaké kroky Tálibánu povedou k úspěchu dohody? Nejprve dodržujte své sliby, přerušte vztahy s Al-Káidou a dalšími teroristy. Podpořte boj proti teroristické skupině Islámský stát,“ řekl.

Dohoda stanoví, že Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu ze 12 tisíc na 8,6 tisíc za 135 dnů, a pokud se Tálibán zdrží násilí, budou do 14 měsíců nadále stahovat své síly i síly NATO. Na oplátku by se Tálibán měl vzdát používání afghánského území k útoku na Spojené státy a další země.

Kromě toho dohoda určí „trvalé a komplexní příměří“. Přímá jednání mezi Tálibánem a vládou Afghánistánu budou vedena v rámci meziafghánského dialogu.

Po zahájení dialogu začne Tálibán spolupracovat s Radou bezpečnosti OSN, aby vyloučil její členy ze seznamu sankcí, a očekává, že tak učiní do konce května 2020.