WASHINGTON, USA – Americké ministerstvo energetiky dospělo k závěru, že pandemie Covid s největší pravděpodobností vznikla v důsledku úniku z laboratoře, jak vyplývá z tajné zprávy, která byla nedávno poskytnuta Bílému domu a klíčovým členům Kongresu. (Foto: Shutterstock)

Tento posun ministerstva energetiky, které dříve nebylo rozhodnuto, jak se virus objevil, je uveden v aktualizaci dokumentu z roku 2021, který vypracoval úřad ředitelky národních zpravodajských služeb Avril Hainesové.

Nová zpráva zdůrazňuje, jak různé části zpravodajské komunity dospěly k rozdílným úsudkům o původu pandemie. Ministerstvo energetiky se nyní připojuje k Federálnímu úřadu pro vyšetřování a tvrdí, že virus se pravděpodobně rozšířil prostřednictvím nehody v čínské laboratoři. Čtyři další agentury spolu s národním zpravodajským panelem stále soudí, že virus se pravděpodobně přenesl přirozenou cestou, a dvě agentury nejsou rozhodnuty.

Závěr ministerstva energetiky je výsledkem nových zpravodajských informací a je významný, protože agentura má značné vědecké znalosti a dohlíží na síť amerických národních laboratoří, z nichž některé provádějí pokročilý biologický výzkum.

Podle lidí, kteří utajovanou zprávu četli, učinilo ministerstvo energetiky svůj úsudek s „nízkou důvěrou“.

FBI již dříve dospěla k závěru, že pandemie byla pravděpodobně důsledkem úniku z laboratoře v roce 2021, s „mírnou důvěrou“ a tohoto názoru se stále drží.

Zdroj: wsj.com