Kyjev je zřejmě frustrován Bílým domem kvůli úniku přísně tajných dokumentů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že se o úniku dozvěděl z médií a že s prezidentem Joem Bidenem ohledně svazku dokumentů zatím nemluvil.

„Od Bílého domu ani od Pentagonu jsem žádné informace předem nedostal,“ řekl Zelenskyj. „Tyto informace jsme neměli. Já osobně jsem je neměl. Je to rozhodně špatný příběh.“ Podle deníku Washington Post se dosud nejvyšší rozhovor o úniku informací uskutečnil mezi ministrem zahraničí Antony Blinkenem a jeho ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou.

Dokumenty, které údajně unikly od příslušníka Letecké národní gardy státu Massachusetts Jacka Tiexiera, vykreslují chmurný obraz ukrajinského válečného úsilí. Dokumenty ukazují, že očekávaná protiofenzíva nemusí být úspěšná. Dokumenty mimo jiné odhalily klíčová fakta: ruské síly vyřazují inteligentní bomby americké výroby, Kyjevu dochází prostředky protivzdušné obrany a Bílý dům špehuje Zelenského administrativu.

Ukrajinský vůdce prohlásil, že se k dokumentům, které se dostaly na veřejnost, nemůže svobodně vyjádřit. „Nemohu riskovat náš stát.“ Zelenskyj pokračoval: „Tam, kde mohu mluvit otevřeně, to dělám. Ale jsou tu vysoká rizika… Řekl bych všem, co si o nich myslím. Ale tady je to trochu jinak. Odpovědnost neseme všichni.“

Během hodinového soukromého rozhovoru s reportéry Washington Post byl však Zelensky ochoten vyjádřit některé stížnosti. „Je to pro nás nevýhodné… Není to prospěšné pro pověst Bílého domu a myslím, že to není prospěšné ani pro pověst Spojených států,“ řekl.

Úniky informací způsobily určité roztržky mezi Washingtonem a Kyjevem. List The Post hovořil s nejmenovanými ukrajinskými představiteli, kteří se domnívají, že „neschopnost Washingtonu chránit citlivé informace by mohla vést k tomu, že Kyjev bude se Spojenými státy sdílet méně zpravodajských informací“.

Zelenskij odmítl potvrdit pravost dokumentů, ale tvrdil, že únik prospěl Rusku. „Pro nás je cokoli, co tak či onak předem informuje našeho nepřítele, rozhodně mínusem. Nevidím zde žádné výhody,“ řekl Zelenskyj.

Zdroj: libertarianinstitute.org