Záznamy z neveřejné porady klientů investiční banky Goldman Sachs, na níž se posuzoval vliv koronaviru na světovou ekonomiku, se dostaly na internet, píše časopis Forbes. (Foto: Pixabay)

Porada se konala minulý týden. Byli na ní přítomni hlavní ekonom a zdravotník Goldman Sachs Jan Hatzius a Michael Rendall a také zástupci komerčních bank. Někdo z účastníků si pořídil záznamy a pak je zveřejnil.

Na web se dostaly mimojiné prognózy nakažení koronavirem (50 % Američanů a 70 % Němců). Z nakažených osob bude 80 % mít lehkou formu choroby, 15 % středně těžkou a 5 % jich bude v kritickém stavu. Úmrtnost bude činit v průměru až dvě procenta. Špička koronaviru se očekává za osm týdnů, po čemž nemoc povolí.

Podle slov zaměstnanců Goldman Sachs nezvládnou země přijít ke shodě v otázce boje s pandemií, dokud nebude vyvinuta vakcína. Například Spojené státy se přiklánějí ke karanténě, zatímco Velká Británie je pro to, aby se lidé nakazili a získali přirozenou imunitu.

Jak vyplývá z prognóz, které na poradě zazněly, bude světové tempo růstu HDP nejnižší za posledních 30 let, bude činit kolem 2 %. Index S&P 500 prokáže v roce 2020 záporný růst tempem minus 15 až minus 20 procent. Přitom ve druhé polovině roku se mají trhy úplně obnovit. Technicky si hledá trh důvody k restartování po nejdelším období zvyšování kursů za celé dějiny.

Jak vysvětlili časopisu Forbes zástupci banky, uvedená prohlášení jsou pouze „stručnými resumé“, která obsahovala mylné informace. V průběhu porady se uváděly různé statistické údaje o pandemii, ty nebyly ale vždy prezentovány jako názor Goldman Sachs.

Světová zdravotnická organizace vyhlásila 11. března epidemii nového koronaviru za pandemii. V Evropě je situace nejhorší v Itálii, Španělsku a Francii.

Zdroj:  forbes.com