Podle zprávy švédsko-britské farmaceutické společnosti, kterou má k dispozici agentura RIA Novosti, je číslo úmrtí po očkování vakcínou Pfizer v šesti evropských zemích výrazně vyšší než po očkování vakcínou AstraZeneca. (Foto: Flickr)

V moskevské kanceláři RIA Novosti potvrdili pravost dokumentu. „AstraZeneca potvrzuje, že je autorem tohoto dokumentu. Tyto informace nebyly určeny k veřejnému rozšíření,“ uvedla mluvčí společnosti.

Ve 12stránkové zprávě společnosti AstraZeneca je uvedena statistika, podle které je celkový počet úmrtí na každý milion podaných dávek vakcín společnosti Pfizer ve Francii, Německu, Británii, Norsku, Rakousku a Itálii téměř třikrát vyšší než v případě podání vakcíny AstraZeneca.

Podle tabulky je ve Francii zaznamenáno 45,3 úmrtí na milion podaných dávek vakcíny Pfizer a 17,9 úmrtí po podání přípravku AstraZeneca. V Německu se jedná o 29,9 a 6,5; v Británii pak o 20,7 a 24,2; v Norsku 164,3 a 44,6; v Rakousku 47,5 a 7,5; v Itálii 10,9 a 7,3.

V Británii se očkování vakcínou společnosti AstraZeneca provádí masově a je hlavní pro mnoho kategorií pacientů. V Británii bylo k 26. květnu očkováno jednou dávkou vakcíny 72,9 % dospělé populace, 44,8 % dvěma.

Nehledě na prohlášení evropských úřadů o nebezpečnosti vakcíny AstraZeneca a odmítnutí používání vakcíny, ukazuje statistika poskytnutá společností, že riziko pro osoby očkované přípravkem Pfizer je vyšší. Společnost tvrdí, že nejen že trpí tímto humbukem – obvinění proti její vakcíně se odráží také v důvěryhodnosti vakcín od jiných výrobců a v důsledku toho v touze lidí očkovat se.

„Rozhodnutí přijaté ve vztahu k jedné vakcíně (odmítnutí jejího používání) může potenciálně snížit důvěru veřejnosti v jiné vakcíny … Nedostatečně rozšířené očkování pandemii prodlouží,“ uvádí se v dokumentu.

AstraZeneca rovněž připomíná, že britský regulační orgán a vědci opakovaně prohlašují, že riziko nákazy koronavirem výrazně převažuje nad rizikem závažných nežádoucích účinků očkování.

Společnost potvrdila, že je připravena spolupracovat s jakýmikoli vědeckými strukturami proto, aby při zajištění režimu plné transparentnosti zabezpečila bezpečnost vakcinace.

Zdroj: ria.ru