Zatímco Ukrajina se neustále chlubí vývojem a nasazením úderných raket v Černém moři proti Rusku, a Černomořské flotile na Krymu, se následně rozčiluje ruskou reakcí. (Foto: Wikimedia)

Velitel ukrajinského námořnictva, admirál Igor Vorončenko, si stěžoval, že Rusko vážně posílilo bojový potenciál černomořské flotily vzhledem k lodím vyzbrojeným raketami „Kalibr“. Uvedl to na mezinárodní konferenci o námořní bezpečnosti v Oděse, informovala tisková služba ukrajinského ministerstva obrany.

„Během pěti let, počínaje rokem 2014, Rusko výrazně zvýšilo bojový potenciál černomořské flotily a soustředilo nové lodě a ponorky v Černém moři, které nesou střely s dlouhým doletem, jako jsou řízené střely „Kalibr“. Celkový počet těchto raket je 72, a do konce příštího roku doroste na 168 raket,“ řekl Vorončenko.

Navíc dodal, že Rusko vytvořilo v oblasti hluboce propracovaný protiletadlový obranný systém, posílilo protivzdušný obranný systém novými zařízeními S-400 a také rozšířilo svůj letecký park o nové stíhačky a bombardéry (nelze si nevšimnout opakované slovo "obranný" – pozn. red.).

Admirál trvá na tom, že reakce Kyjeva na tyto „hrozby“ by měla spočívat v obnovení námořních schopností ukrajinské flotily, zvýšení složení lodí, jakož i „kvalitní spolupráci“ se zeměmi NATO.

Rakety typu „Kalibr“ byly původně navrženy pro nejnovější projekt víceúčelových jaderných ponorek "Aš 8". Poté se začaly jimi vyzbrojovat jak ponorky projektu 636, například „Veliky Novgorod“, tak i hladinové lodě. Dosah střel „Kalibru“ je asi 2,5 tisíce kilometrů. Svoji účinnost k překvapení Západu předvedly při masivních útocích na džihádisty v Sýrii.

Moskva zdůrazňuje, že bezpečnost v Černém moři by měla být zajištěna především prostřednictvím spolupráce mezi černomořskými zeměmi. Zvýšená aktivita NATO však podrývá regionální stabilitu, na kterou Rusko hodlá „přiměřeně“ reagovat.

Zdroj: pz.czmil.gov.ua