Na konci divokého dne, který následoval po údajném „ruském raketovém útoku“ na polské pohraniční město, a navzdory tomu, že se téměř nic oficiálně nepotvrdilo o tom, co se stalo nebo kdo to udělal, a že mezi hlavami západních států létají naléhavé telefonáty slibující „solidaritu“ – je ideální čas, aby USA poskytly Ukrajině dalších téměř 40 miliard dolarů… (Foto: Flickr)

„Prezident Joe Biden žádá Kongres, aby poskytl Ukrajině více než 37 miliard dolarů v rámci mimořádné pomoci, což je masivní finanční injekce, která by mohla pomoci podpořit zemi v době, kdy ruské síly utrpěly ztráty na bojišti při své devět měsíců trvající invazi,“ informuje v pozdních hodinách agentura Reuters.

Biden představil navrhovanou masivní pomoc během summitu G20 na indonéském Bali. Oznámil ji také právě v době, kdy Biden telefonoval s polským prezidentem Andrzejem Dudou po výbuchu v obci Przewodów.

Biden nabídl Polsku „plnou americkou podporu a pomoc při polském vyšetřování“ a „potvrdil neochvějný závazek Spojených států vůči NATO“, uvádí se v telefonátu. Oba vedoucí představitelé rovněž přislíbili, že zůstanou v „úzkém kontaktu, aby určili další vhodné kroky v průběhu vyšetřování“.

Podle rozpisu nové pomoci navržené pro Ukrajinu zahrnuje „21,7 miliardy dolarů na vojenskou, zpravodajskou a jinou obrannou podporu, 14,5 miliardy dolarů na humanitární pomoc a pomoc při udržení funkčnosti ukrajinské vlády, 900 milionů dolarů na zdravotní péči a podpůrné služby pro Ukrajince žijící v USA a 626 milionů dolarů na podporu jaderné bezpečnosti Ukrajiny a na modernizaci strategické ropné rezervy“.

To následuje poté, co ukrajinský prezident Zelenskyj naléhavě žádal o další, další a další zbraně a finanční prostředky, zejména rakety, dělostřelecké granáty a systémy protivzdušné obrany.

Podle dalších informací agentury Reuters „Shalanda Youngová, ředitelka Úřadu pro řízení a rozpočet Bílého domu, uvedla, že více než tři čtvrtiny ze 40 miliard dolarů, které Kongres schválil na začátku tohoto roku pro Ukrajinu, již byly vyplaceny nebo přiděleny.“

Přesná částka, o kterou Bidenova administrativa nyní nově žádá, činí celkem 37,7 miliardy dolarů podpory.

Ačkoli kvůli úterním událostem pravděpodobně nedojde k uplatnění článku 5, jakákoli překážka, která v současné době existuje, pokud jde o získání další obranné pomoci Ukrajině, se po této události pravděpodobně uvolní.

Zdroj: usnews.co