Ukrajina rozmístila letecké útočné jednotky na pobřeží Azovského a Černého moře, řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko během návštěvy části Doněcké oblasti, která se nachází pod kontrolou Kyjeva.

„Za pomoci našeho letectva se přemísťují výsadkářské útočné vojska, zejména jednotky 95. brigády, které také posílily ochranu pobřeží Azovského a Černého moře," uvádí slova Porošenko internetová stránka Pátého televizního kanálu.

Podle hlavy státu po zavedení stanného práva „v krátké době proběhla bojová koordinace brigád, které braní nejnebezpečnější směr".

„Zvýšila se bojová připravenost ukrajinské armády, jednotky Státní hraniční služby, národní stráž a policie, SBU jsou převedení do posíleného režimu služeb. Obrana státních hranic se také provádí intenzivně," uvedl Porošenko.

26. listopadu Nejvyšší rada Ukrajinyschválila prezidentský výnos o uložení stanného práva v 10 oblastech země po dobu 30 dnů poté, co lodě ukrajinského námořnictva porušily hranice Ruské federace a byly zadrženy ruskými loděmi.

Tento režim stanoví možnost dočasného omezení ústavních práv a svobod občanů, včetně práva účastnit se volby, svobody myšlení a projevu. Dokument vstoupil v platnost dne 29. listopadu.