Slovinský premiér Janez Janša čelí kritice a obvinění z antisemitismu poté, co na Twitteru uvedl, že někteří členové Evropského parlamentu (EP) jsou „Sorosovými loutkami“. (Foto: Flickr)

Slovinsko, jehož vláda je obviňována z omezování nezávislosti justice a svobody médií, v tomto pololetí předsedá Evropské unii.

„Naléhavě vyzýváme Janeze Janšu, aby přestal s provokacemi proti členům Evropského parlamentu. Útoky na členy této instituce jsou také útoky na evropské občany,“ uvedl v reakci na Twitteru předseda Evropského parlamentu David Sassoli.

„Konstruktivní spolupráce s předsednickou zemí může být založena jen na vzájemné důvěře a respektu,“ doplnil.

K prohlášení došlo poté, co Janša tweetoval obrázek s nadpisem „13 z 226 známých Sorosových loutek v parlamentu EU“ s odkazem na maďarského miliardáře George Sorose.

Mezi Sorosovými loutkami figuruje i holandská liberálka Sophie in ‚t Veldová, která nedávno absolvovala inspekční cestu na Slovensko, kde se odmítla setkat s představiteli opozice a omezila se pouze na pochvalné komplimenty liberálnímu režimu v Bratislavě.

V minulých dnech Sophie in ‚t Veldová zkoumala stav právního státu ve Slovinsku a situaci tamních médií a podle jejího názoru ze strany slovinských vládních politiků roste tlak na média či veřejné orgány. S delegací europoslanců se Janša nesešel.

„Kdo jste? Kolikrát jste se vydali za německou kancléřkou, nizozemským premiérem nebo francouzským prezidentem? Mimochodem, bylo to právě Nizozemsko, kde byl naposledy na území EU zavražděn novinář,“ napsal Janša na Twitteru s narážkou na úmrtí známého investigativního novináře Petera de Vriese.

Kromě Veldové je na obrázku, který Janša tweetoval, také uvedeno několik politiků, kteří již nejsou poslanci Evropského parlamentu. Jeden ze zmíněných politiků, Hans van Baalen, zemřel na začátku tohoto roku.

Van Baalen byl členem Lidové strany za svobodu a demokracii (VVD) a současný vůdce strany – nizozemský premiér Mark Rutte na Janšův tweet ostře reagoval a označil jej za „nevkusný“.

„Co nejsilněji to odsuzuji,“ napsal Rutte a dodal, že nizozemská vláda „právě stejný postoj tlumočila i slovinskému velvyslanci v Haagu“.

Někteří poslanci Evropského parlamentu už vytkli slovinskému premiérovi jeho údajný antisemitismus. Janša však na kritiku zareagoval odmítavě.

„Slovinsko není kolonie,“ vzkázal na adresu mise, jaké europoslanci podnikají do řady zemí, kde mají z různých důvodů obavy z problematického vývoje.

Janez Janša sice svůj status o Sorosových loutkách v Evropském parlamentu později smazal, avšak v centrále EU panuje vážné znepokojení z toho, že maďarský premiér Viktor Orbán má dalšího spojence ve své kampani proti zasahování Sorosových agentů do vnitřních záležitostí zemí.

Minulý týden slovinský premiér podpořil Varšavu v jejím právním sporu s EU. Polský soud zpochybnil přednost práva EU před vnitrostátním právem a Janša obvinil Evropskou komisi z politického zneužívání právního státu.

Zdroj: snews.com