Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Ukrajina si zaslouží členství v NATO, a to v návaznosti na jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, které Rusko podle svých slov pozorně sleduje. (Foto: Youtube)

Zelenskyj strávil tento týden na návštěvě zemí NATO, kde se ucházel o podporu před summitem NATO, který se bude konat příští týden v Litvě a na němž by měli členové potvrdit, že Ukrajina nakonec vstoupí.

„Ukrajina si bezpochyby zaslouží být v NATO,“ řekl Erdogan.

Zelenskyj na společné tiskové konferenci uvedl, že „rád slyší“, že Turecko podporuje snahu Ukrajiny o vstup.

Při návštěvě České republiky tento týden Zelenskyj uvedl, že potřebuje „jasný signál, že Ukrajina bude v alianci. Ne že jsou pro nás dveře otevřené, což nestačí, ale že v ní Ukrajina bude,“ řekl ve čtvrtek.

NATO uplatňuje politiku otevřených dveří, což znamená, že každá země může být přizvána ke vstupu, pokud o to projeví zájem, pokud je schopna a ochotna dodržovat zásady zakládající smlouvy aliance. Podle přístupových pravidel však může kterýkoli členský stát vstup nové země vetovat.

Někteří spojenci, zejména ti z východní Evropy, kteří se nacházejí blíže k Ukrajině a Rusku, se zasazují o konkrétnější cestu Kyjeva k připojení k obranné alianci po skončení války.

Jiní představitelé tvrdili, že urychlení vstupu Ukrajiny do NATO by mohlo být příliš provokativní a že by se pro alianci mohlo rovnat extrémně riskantnímu hazardu, i kdyby došlo k ukončení bojů, zejména pokud si Rusko bude stále nárokovat ukrajinské území.

Turecko začátkem tohoto roku upustilo od námitek proti vstupu Finska do NATO, ale nadále blokuje vstup Švédska.

Zmrazené konflikty

Od února 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, se Erdogan stal klíčovým mocenským činitelem, který hraje roli vyvažovatele mezi oběma stranami.

Pomohl zprostředkovat černomořskou dohodu o dodávkách obilí, která uvolnila miliony tun pšenice zachycené ruskou invazí na Ukrajinu a odvrátila globální hladovou krizi.

Platnost dohody vyprší za deset dní a Erdogan v sobotu naznačil, že podporuje její prodloužení, a dodal, že příští měsíc navštíví Turecko ruský prezident Vladimir Putin.

„Zejména pokud jde o výměnu zajatců, vyslechli jsme Ukrajinu. Nasloucháme také Rusku. Mluvil jsem s panem Putinem,“ řekl Erdogan, „příští měsíc o tom budeme moci znovu mluvit, až bude mít pan Putin návštěvu Turecka. Do té doby o tom budeme hovořit po telefonu. Výměna vězňů je také na prvním místě našeho programu. Doufáme, že i v této otázce dojde k řešení.“

Zelenskyj při svém vystoupení po boku tureckého prezidenta uvedl, že Černé moře by mělo být oblastí bezpečnosti, a nikoli „takzvaných zamrzlých konfliktů“.

Je velmi důležité, abychom s našimi partnery začali pracovat na tom, aby existence obilného koridoru, a tedy i životy dalších lidí, jak řekl pan prezident (Erdogan), na jiných kontinentech (včetně Afriky a Asie) nezávisela na tom, v jaké náladě se probudí prezident Ruské federace,“ řekl Zelenskyj v sobotu.

Stalo se tak poté, co Kreml prohlásil, že bude pozorně sledovat rozhovory mezi Ukrajinou a Tureckem.

„Výsledky těchto jednání budeme samozřejmě velmi pozorně sledovat. S Ankarou udržujeme konstruktivní, partnerské vztahy, vážíme si jich a cítíme reciprocitu z turecké strany,“ uvedl v pátek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Bude pro nás zajímavé vědět, o čem se bude mezi panem Erdoganem a panem Zelenským jednat. Je to důležité.“

Peskov dále doplnil Erdogana za to, že působí jako prostředník mezi Moskvou a Kyjevem, a uvedl, že Putin a Erdogan spolu pravidelně komunikují.

Zdroj: cnn.com