Operace tureckých ozbrojených sil v Sýrii Pramen míru je pozastavena, ale není ukončena. Turečtí vojáci jsou připraveni v případě nutnosti zahájit boj s kurdskými oddíly, prohlásil ministr zahraničí Turecka Mevlüt Çavuşoglu. (Foto: Twitter)

„Včera jsme dostali z USA zprávu, že teroristé zcela opustili zónu operace. To ale neznamená, že teroristé tam už nejsou a nebudou. Možná, že se ukrývají v tunelech nebo někde jinde. Vzali jsme na vědomí záruky USA, a proto jsme operaci pozastavili, to ale neznamená, že operace skončila,“ prohlásil Çavuşoglu v interview pro agenturu Anadolu.

„Když se teroristé někde objeví, naši vojáci s nimi zahájí boj. Zůstaly tam ještě zbraně, skrýše a miny – to všechno je třeba očistit. Máme ještě hodně práce. Proto zůstáváme v poli,“ dodal turecký ministr.

Prezident Turecka Tayyip Erdogan oznámil 9. října zahájení operace Pramen míru na severu Sýrie proti Straně kurdských pracujících, která je v Turecku zakázaná, a teroristické skupině Islámský stát*. Turecké letectvo zaútočilo téhož dne na město Ras al-Ayn a na řadu dalších syrských měst na hranici mezi oběma zeměmi.

USA a Turecko 17. října oznámily, že se dohodly na pozastavení turecké vojenské operace na 120 hodin a na stažení kurdských oddílů z 30kilometrového nárazníkové zóny na hranici Turecka a Sýrie, kterou hodlá Ankara kontrolovat samostatně. Platnost režimu zastavení palby vypršela ve 20:00 SEČ.

Ruská vojenská policie zahájila hlídkování předsunutých postavení syrské armády severovýchodně od města Manbidž v provincii Aleppo, které v říjnu přešlo pod kontrolu Damašku, oznámil mluvčí vojenského rezortu.