Satelitní snímky ukázaly rozsah škod způsobených písečným dunám na severovýchodě Skotska v důsledku výstavby golfového hřiště pro exprezidenta USA Donalda Trumpa, píše portál Business Insider. (Foto: Flickr)

Golfové hřiště, o které se jedná, bylo otevřeno veskotském Aberdeenshire v roce 2012. Trump si tu koupil pobřežní pozemek již v roce 2006 za účelem výstavby „nejlepšího golfového hřiště na světě.“

Tyto plány vyvolaly kritiku ze strany ochránců přírody, avšak v roce 2008 byly podpořeny skotskou vládou, která poukázala na ekonomické výhody projektu (zdůrazňuje se, že Trump měl dobré vztahy s Alexem Salmondem, tehdejším skotským premiérem).

V článku se uvádí, že samotný Trump prohlásil, že písečné duny vůbec nebudou poškozeny, ale jejich stav se pouze zlepší.

Avšak v důsledku byla „část mimořádně citlivého ekosystému“, na němž bylo zřízeno golfové hřiště pod názvem Trump International Golf Links, do značné míry zničena.

Jako důkaz byly uvedeny snímky ze satelitů „před“ a „po“ s více než desetiletým odstupem. Na snímcích datovaných březnem 2010 jsou duny ještě nedotčené, zatímco v dubnu 2021 zaznamenaly družice již „zničený ekosystém písečných dun“, zdůrazňuje se v příspěvku.

Satelitní snímky, které zveřejnil portál, udělala americká společnost Maxar.

Foto: Maxar

Zdroj: businessinsider.com