WASHINGTON, USA – Donald Trump ve středu dosáhl vítězství v boji proti zpochybňování jeho způsobilosti ucházet se o Bílý dům, když nejvyšší soud v Michiganu odmítl projednat případ, jehož cílem bylo vyřadit ho z hlasování v prezidentských primárkách v tomto státě. (Foto: Flickr)

Nejvyšší soud v Michiganu uvedl, že nebude projednávat odvolání čtyř voličů ve státě, kteří chtěli bývalému prezidentovi zakázat účast v republikánských primárkách 27. února kvůli jeho roli při útoku na Kapitol 6. ledna 2021.

Voliči argumentovali tím, že Trump, favorit na republikánskou nominaci v roce 2024, nemůže vykonávat funkci prezidenta na základě ustanovení americké ústavy, které zakazuje zastávat úřad lidem, kteří se po složení přísahy Spojeným státům zapojili do „povstání nebo vzpoury“.

„Nejsme přesvědčeni, že by předložené otázky měl tento soud přezkoumávat,“ uvedli soudci ve stručném usnesení.

Trump v příspěvku na své stránce Truth Social uvedl, že soud „důrazně a oprávněně odmítl“ to, co nazval „zoufalým pokusem demokratů“ vyřadit ho z volebního lístku v Michiganu.

Právník zastupující voliče na žádost o komentář bezprostředně nereagoval.

Michiganské rozhodnutí kontrastuje s rozhodnutím coloradského nejvyššího soudu z minulého týdne, který Trumpa diskvalifikoval na základě stejného ústavního ustanovení, známého jako oddíl 3 14. dodatku. Trump přislíbil, že se proti coloradskému rozhodnutí odvolá k Nejvyššímu soudu USA.

Na rozdíl od případu v Coloradu nejvyšší soud v Michiganu nerozhodoval o podstatě toho, zda se Trump dopustil vzpoury. Soudci potvrdili rozhodnutí soudů nižší instance se závěrem, že soudy by o této otázce neměly rozhodovat.

Na rozdíl od napadení 14. dodatku podaného v některých jiných státech je Michigan považován za jeden z klíčových států, které pravděpodobně rozhodnou o výsledku všeobecných voleb v listopadu 2024.

Zdroj: reuters.com