Zejména v demokratických státech USA se opakovaně objevují snahy zvýšit tlak na očkování dětí tím, že se očkování proti kovidům stane podmínkou školní docházky. (Foto: Flickr)

Tato strategie však nebyla korunována úspěchem: v Los Angeles v Kalifornii, druhém největším školním obvodu v USA, by měli být všichni žáci starší 12 let skutečně očkováni do 10. ledna, aby mohli nadále navštěvovat vyučování. Protože se však proti mandátu postavilo více než 30 000 studentů, byl termín posunut na podzim 2022.

Všichni neočkovaní studenti by museli přejít do online školy City of Angels – pochybovalo se, že by škola dokázala pojmout takovou masu nových studentů. Navíc to byly převážně černošské a latinskoamerické rodiny, které zůstaly vůči kontroverzním vakcínám skeptické a upřednostňovaly ochranu zdraví svých potomků.

Tyto děti by tak byly neúměrně postiženy tím, že by musely přejít na výuku online, která je z hlediska vzdělávání pochybná: Případ diskriminace, kterou si levicové státy nemohou dovolit. Navíc jen v roce 2021 přišel losangeleský školní obvod o přibližně 40 000 studentů, kteří odešli ze školy nebo prostě zmizeli. Povinné očkování by tak ohrozilo školní docházku dalších desítek tisíc dětí.

Uvidíme, zda se povinné očkování na podzim skutečně stane realitou. Nejen školy v Los Angeles mají potíže s prosazováním plánů povinného očkování: V kalifornském Oaklandu se v prosinci proti povinnému očkování postavilo 35 % oprávněných studentů, a tak byl termín prodloužen do konce ledna.

V San Diegu, rovněž v Kalifornii, soud zablokoval povinné očkování studentů starších 16 let, které bylo vyhlášeno v září. V Portlandu ve státě Oregon se mělo v listopadu projednávat možné povinné očkování ve školách, ale odpor byl tak silný, že hlasování bylo o šest měsíců odloženo.

Zastánci povinného očkování ostře kritizují ústup školských obvodů. Koneckonců až příliš jasně ukazuje, že ukládání povinných opatření a zásahy do tělesné integrity v žádném případě nejsou něčím, co by se dalo dělat jen tak nad hlavami postižených.

Jak varoval prezident nadace Beaumont Brian Castrucci:

„Změna kurzu učí ty, kteří se nechtějí nechat očkovat, aby zůstali silní, protože pokud tak učiní v dostatečném počtu, systém se jim přizpůsobí.“

Castrucci to jako zastánce očkování dětí nemyslel vůbec pozitivně, ale uhodil hřebíček na hlavičku: pokud půjde dostatek lidí na barikády, systém bude nakonec bezmocný – a bude se muset ohnout.

Zdroj: report24.news