Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl ve čtvrtek odsouzen k jednomu roku vězení poté, co byl shledán vinným z nezákonného financování své volební kampaně v roce 2012. (Foto: Flickr)

Šestašedesátiletý Sarkozy, který jakékoli pochybení popírá, se k soudu nedostavil. Proti rozsudku se může odvolat.

Byl obviněn z toho, že na svou volební kampaň v roce 2012 vynaložil přibližně 22,5 milionu eur, což je téměř dvojnásobek maximální zákonné částky.

Prokurátoři se domnívají, že Sarkozy již několik týdnů před hlasováním věděl, že se jeho výdaje – které jsou podle francouzských zákonů přísně omezené – blíží zákonnému maximu.

Obvinili ho z toho, že ignoroval dvě poznámky svých účetních, které na problém s penězi upozorňovaly. Není obviněn z toho, že by byl součástí systému falešných faktur, který je jádrem podvodu, ale prokurátoři tvrdili, že Sarkozy je „jedinou osobou odpovědnou za financování své kampaně“ a že se rozhodl překročit limit pořádáním mnoha mítinků, včetně těch velkých.

Státní zástupce pro něj požadoval roční odnětí svobody, z toho šest měsíců podmíněně, a pokutu ve výši 3750 eur.

Předsedkyně 11. nápravné komory Caroline Viguierová uvedla, že Sarkozy „pokračoval v organizování setkání“, přestože byl „písemně upozorněn na riziko překročení“ zákonného limitu. „Nebyla to jeho první kampaň, měl zkušenosti jako kandidát,“ pokračovala soudkyně.

Zdroj: euronews.com